Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaprosił mieszkańców Bydgoszczy i regionu do wzięcia udziału w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
- Już po raz czwarty organizujemy uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Chciałem podziękować wszystkim, którzy kolejny raz organizują z nami uroczystości: szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, naczelnik bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz posłowi Bartoszowi Kownackiemu – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
O przygotowywanym programie obchodów święta mówili dyrektor Biura Poselskiego posła Bartosza Kownackiego Julia Rozworowska-Wolańska, naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edyta Cisewska i dr Krzysztof Osiński z IPN.
Bydgoskie obchody rozpoczną się 28 lutego koncertem Orkiestry Wojskowej w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Będzie muzyka oraz praca ze słowem czytanym przez aktora Dariusza Kowalskiego.
1 marca (godz. 10.00), w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", przy ul. ks. Markwarta 4 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. W budynku mieściła się pierwsza siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W jego piwnicach torturowano polskich patriotów, wśród których był ppor. Leszek Biały.
O godz. 11.00 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Składają się na nią tablice z imionami i nazwiskami zamordowanych członków podziemia niepodległościowego.
Uroczysta Msza św. odbędzie się w kościele garnizonowym o godz. 12.00.
Dalsze uroczystości zaplanowano w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na placu przed budynkiem odbędzie się wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej "Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944-1956". Wystawa zaprezentuje zapomnianą formę oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej.
Jednym z punktów programu będzie pokaz filmu produkcji IPN "Polska szuka bohaterów". Film dokumentalny przedstawia proces społeczno-historyczny na temat poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Celem twórców dokumentu jest przybliżenie idei prac zespołu naukowego, pokazanie młodych naukowców, wolontariuszy, jak również ukazanie złożonych losów bohaterów filmu.
Prelekcję "Poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy" wygłosi dr Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury IPN. Wykład przybliży postęp prac trwających na terenie cmentarza przy ul. Kcyńskiej. Poszukiwane są tam szczątki osób, na których wykonano wyroki śmierci w 1946 r.
Uroczystości zakończy finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o "Żołnierzach Wyklętych" i wręczenie nagród. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o polskim antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej oraz kultywowanie dobrej pamięci o jego żołnierzach. Do konkursu w tym roku zgłosiło się 43 uczniów z 17 szkół z całego regionu.
- W tym roku obchodzimy święto pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz dziewiąty. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 r. odbyła się egzekucja członków zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk. Łukaszem Cieplińskim, który służył przed wojną w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy. Dopiero po latach mogliśmy uhonorować tych żołnierzy, którzy po 1944 i 45 roku uznali, że Polska nie odzyskała niepodległości i przysięga wojskowa nadal ich obowiązuje. Ponosili za to najwyższą cenę. Szacuje się, że przez ubeckie więzienia przewinęło się ok. 300 tys. osób, 50 tys. straciło życie – powiedział dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury IPN.