Teatr Polski realizuje projekt prezentacji sztuk kilku dramaturgów, którzy specjalnie dla bydgoskiego teatru napisali swoje przedstawienia. Cykl prezentacji nosi tytuł: ?Oburzeni? i ma być przeglądem sztuk młodych autorów opowiadających o polskiej rzeczywistości.
Jarosław Jakubowski mówi o swojej sztuce, że jest realistyczną opowieścią o tym, czy we współczesnym skomercjalizowanym świecie, będącym globalną wioską, ?medialnym piekłem?, możliwa jest świętość. Młody człowiek uwikłany w liczne bolesne relacje społeczne, głównie rodzinne, szuka spełnienia w zmierzaniu ku świętości. W dramacie aż roi się od patologicznych relacji i dewiacji z kroniki kryminalnej miasta średniej wielkości oraz podręcznika psychiatrii. Na scenie zresztą zjawia się także lekarz psychiatra, który bardziej nadaje się na pacjenta szpitala psychiatrycznego, niż inni bohaterowie sztuki. To sztuka o całkiem zwyczajnych i ?pospolitych dewiantach?. Mamy też ojca, głównego bohatera, który niczym biblijny Abraham ma zamiar ofiarować swego syna Bogu, czym chce przebłagać Boga za swe grzechy i jednocześnie wyjednać wyzdrowienie swojej żony.
Czy syn zostanie ofiarowany/zabity na scenie bydgoskiego teatru nie ujawnimy. Czy świętość w dzisiejszym świecie jest psychozą? A może zaniedbanym, zapomnianym wymiarem człowieczeństwa? Zachowania naszych bliźnich i nas samych zdają się przeczyć możliwości świętości w tyglu społeczeństwa konsumpcyjnego. Dziś człowiek z problemami moralnymi pędzi do adwokatów, psychologów, umyka przed osobistą odpowiedzialnością w procedury, środki uspokajające i etykę korporacyjną. Pytanie o świętość pada dość rzadko, więc jeśli padnie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, to warto chyba się w nie wsłuchać i oczekiwać na odpowiedź, której udziela autor i aktorzy.
Ciekawie przebiegały przygotowania do spektaklu. Otóż po złożeniu przez autora tekstu, w trakcie prób, czytania przez aktorów, dookreślane były zachowania sceniczne bohaterów, ich motywacje i dramaturgiczne relacje. Wiele pierwotnych scen zostało ?przerobionych?, zmienionych. Spektakl rodził się w bólach aktorów, reżysera i samego autora. Jarosław Jakubowski mówi, że wyjściowy tekst złożony w teatrze był partyturą, na podstawie której wszyscy twórcy przedstawienia stworzyli ostateczny produkt, który zostanie przedstawiony publiczności. Na konferencji prasowej przed premierą sztuki stwierdził: Zazwyczaj pracuje nad sztuką jako całością. Tym razem to był pewien rodzaj zamówionej tematyki. Znowu pojawia się w niej rodzina, trochę toksyczna. Członkowie nie potrafią pokierować swoim losem, chcą być pokierowani. To zupełnie nowe doświadczenie, nowa przygoda teatralna dla mnie.
- To sztuka o cierpieniu po cichu. To jest opowieść o człowieku, o każdym, kto chce mieć cel w życiu – powiedziała Alicja Mozga, występująca w przedstawieniu w roli Matki.
Teatr Polski
Spektakl ?Wszyscy święci?
Autor: Jarosław Jakubowski
Reżyseria: Wojciech Faruga
scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Igor Nikiforow
Występują: Marian Jaskulski, Magdalena Łaska, Mateusz Łasowski, Alicja Mozga, Roland Nowak, Jerzy Pożarowski, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz.
Więcej o sztuce Jarosława Jakubowskiego w czwartkowym “Ilustrowanym Kurierze Polskim”.