- 6 listopada zainaugurujemy 10. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Paderewskiego, drugi po konkursie chopinowskim największy konkurs tego typu w Polsce – zapowiedział wydarzenie kulturalne, które zawita do naszego miasta za 70 dni Henryk Martenka, kierujący prestiżowym konkursem od niemal 30 lat. Martenka poinformował licznie zgromadzonych przed filharmonią melomanów, że inauguracja jubileuszowego konkursu będzie wyjątkowa.

- Na trzy dni przed pierwszym koncertem w filharmonii do Krakowa udadzą się autobusy na otwarcie dwóch wystaw – powiedział Henryk Martenka. Pierwsza wystawa poświęcona będzie postaci i dziedzictwu Paderewskiego i zorganizowana zostanie w Bibliotece Jagiellońskiej przez Instytut Paderewskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, druga natomiast będzie niemal sensacyjna. – Zobaczymy fragmenty zbioru rękopisów Mozarta, Schumanna i Beethovena, które wpadły w ręce wojsk polskich na Dolnym Śląsku w kwietniu 1945 roku.

Wykonawców koncertu przed filharmonią zapowiedział dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto. Zagrali wybitni kameraliści tworzący zespół Herbert Piano Trio: Bartłomiej Wezner ? fortepian, Joanna Kreft ? skrzypce i Dominik Płociński. Słuchaczy przywitał w imieniu I. J. Paderewskiego i Zbigniewa Herberta Bartłomiej Wezner. – Aleksander Bardini mawiał, że różnica między kulturą wysoką a kulturą masową jest taka, że do kultury wysokiej trzeba przyjść, a masowa do nas sama przychodzi. Mamy taki kompromis: myśmy trochę wyszli przed filharmonię, a państwo przyszli tutaj. Może będzie to taka nowa definicja wysokiej kultury masowej – wyjaśnił słuchaczom koncepcję koncertu pianista, o którym prof. Katarzyna Popowa?Zydroń powiedziała, że jest jednym z najbardziej obiecujących młodych pianistów i kameralistów w Polsce.

W przepięknej scenerii skweru Krzysztofa Komedy kameraliści wykonali Trio nr 39 G-dur Haydna, Cztery pory roku Piazzoli (zaczęli od “Lata”), a po przerwie Trio op. 90 ?Dumki? Dworzaka.

Pełen lirycznych i tanecznych nastrojów koncert ufundowały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. – MWiK to nie tylko produkcja i dystrybucja wody. To Wieża Ciśnień i Hala Pomp, ważne miejsca w kulturze bydgoskiej. A dzisiaj fundator koncertu – oświadczyła Mirosława Chabowska z MWiK-u.

Więcej zdjęć: TUTAJ