Miasto przygotowuje nową koncepcję zagospodarowania Wyspy św. Barbary.  Wyspa ma być dostępna dla turystów.

Wyspa św. Barbary, otoczona wodami Brdy tuż za Jazem Farnym, ma się zmienić. Ma być na niej więcej drzew, krzewów, a nawet planuje się małą łąkę kwietną, montaż elementów małej architektury tj. ławek i tablicy informacyjnej. W widocznym miejscu ma być postawiona rzeźba lub instalacja przestrzenna - wizualne i dźwiękowe podkreślenie lokalizacji 18. Południka. Wyspa nie będzie połączona w stały sposób z nabrzeżem ze względu na otrzymane opinie.

Umocnione ma też zostać nabrzeży wyspy. Ze stałym lądem wyspę łączyć będzie pływający pomost, a na nabrzeżu pojawią się schodki ułatwiające wysiadanie z małych jednostek pływających tj. kajaków lub łódek. Na wyspie przewidziano również Zintegrowany Punkt Ratownictwa Wodnego, a na pobliskim bulwarze punkt monitoringu miejskiego. Zaplanowano również wykonanie nowych przyłączy na potrzeby oświetlenia i monitoringu.

W najbliższym czasie na podstawie powyższych wytycznych Urząd Miasta Bydgoszczy zleci prace projektowe.

Wyspa Św. Barbary powstała w II połowie XIX wieku. Jest położona na Brdzie, tuż za Jazem Farnym. Jej nazwa nawiązuje do patronki szyprów i sterników bydgoskich. Wyspa należy do Skarbu Państwa, jest zakwalifikowana do wód płynących będących w trwałym zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Chojnicach, który odpowiada za jego zagospodarowanie i obecny stan.

Fot. UMB