Na ekspozycji “Kraj naszej wyobraźni” zaprezentowana będzie sylwetka jednego z najciekawszych, obok Nikifora, polskich artystów malarzy tzw. naiwnych XX wieku ? Teofila Ociepki. Otwarcie wystawy przewidziano w dzień 125. rocznicy urodzin artysty. Jest to pierwsza retrospektywna wystawa twórczości tego wyjątkowego malarza w bydgoskim muzeum, a po 45 latach druga w naszym mieście, z którym artysta był związany spędzając w nim ostatnich 10 lat swojego życia.
W ciągu całej swojej artystycznej działalności Teofil Ociepka namalował około 200 obrazów. W jego pracach przeplatają się elementy zaczerpnięte z życia górników, śląskich baśni, legend, literatury okultystycznej i snów. Artysta chętnie malował tajemniczy świat fantastycznych dżungli, paproci, ptaków i dzikich zwierząt. Na wielu obrazach przedstawił często podejmowany przez siebie temat walki Dobra ze Złem.
Ekspozycja składa się z 38 obrazów, 12 rysunków, 6 listów napisanych przez artystę oraz czarno-białych zdjęć z lat 1960-1962 autorstwa Anny Chojnackiej. Pięćdziesiąt obrazów i rysunków, prezentowanych w układzie chronologicznym, ilustruje 41 lat twórczości artysty poruszającego się w różnych kręgach tematycznych. Składają się na nie prace niosące treści metafizyczne, mówiące o tajemnicy istnienia i poszukiwaniu prawdy; prace obrazujące świat baśni i legend śląskich oraz związane z realiami życia na Śląsku. Ociepka namalował także cykl dzieł przedstawiających życie na Saturnie, które również będzie można obejrzeć w bydgoskim Muzeum Okręgowym. W przestrzeni wystawienniczej zaprezentowany zostanie ponadto, powstały w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, film z 1961 roku, w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego, obrazujący życie i twórczość artysty pt. ?Spotkanie z Teofilem Ociepką?.