Piotr Błażejewski urodził się w 1950 roku w Kluczborku. Artystycznie związał się z Wrocławiem, gdzie najpierw uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). W 1977 roku rozpoczął prace w macierzystej uczelni, w której naucza do dziś jako profesor. Jest również wykładowcą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Piotr Błażejewski jest przedstawicielem sztuki geometrycznej, który w swoich dziełach poszukuje porządku i harmonii, jest to jednak geometria ?soft?, nie wszystko jest w niej wymierzone i precyzyjnie skalkulowane. Pracuje cyklami (m.in. Architektura koloru, Interferencje, Refleksy/je, Ślady, Nieprawdopodobne figury geometryczne), które są ciągłą ewolucją i kontynuacją drogi malarskiej.

* * *

?W moim malarstwie, szerzej, w mojej sztuce poszukuję porządku oraz harmonii. Często myślę o nieskończoności i ciągłości, o tym co jest za nami, a co dopiero doświadczamy. Staram się, żeby obrazy były proste, syntetyczne i aby właśnie to decydowało o ich sile. W związku z tym upraszczam, odrzucam, eliminuję, oczyszczam… Płaszczyzny koloru, światła i formy staram się doprowadzić do perfekcji. (…)

Wiem, że moje obrazowanie ? malarstwo i rysunek zaliczyć można do tzw. sztuki geometrycznej. Zgadzam się z tą klasyfikacją z pewnym zasadniczym zastrzeżeniem. Uważam, że moja geometria jest mało zbieżna z językiem, którym posługiwał się np. Albers, Malewicz, Stażewski czy Gołkowska, aczkolwiek bliska jest mi ich twórczość. Jednak nie z taką abstrakcją geometryczna się identyfikuję. O mojej geometrii bardzo trafnie wyraził się Zdzisław Jurkiewicz: ?Geometria Błażejewskiego jest soft?. To spostrzeżenie jest bardzo bliskie moim odczuciom, bo właśnie w mojej geometrii nie wszystko jest wymierzone, precyzyjnie skalkulowane ? przecież to nie matematyka!

Buduję swoje malarstwo z najprostszych elementów ? płaszczyzn, linii. Często różnicuję fakturę, stosuję swego rodzaju frottage. Istotne bywają zestawienie matów i błyszczących, świecących powierzchni, obecne szczególnie w cyklu Refleksy/-je z lat 2000-2004. Do każdego płótna podchodzę bardzo pieczołowicie, wręcz perfekcyjnie. Każdy zakątek malarskiej przestrzeni, nawet krawędzie podobrazia pokryte są malaturą. Często zwracam uwagę moim studentom, aby poświęcili czas i uwagę na estetykę i wykończenie obrazów.?
/Piotr Błażejewski/

Kurator wystawy ? Piotr Wąsowski. Wystawa będzie czynna do 27 marca br.