25 lutego w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego nastąpiło otwarcie wystawy rzeźb patrona instytucji. Tym razem pokazano fragment kolekcji rzeźb i archiwaliów związanych z twórczością pomnikową rzeźbiarza.
Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) zostawił po sobie ślad w wielu miastach Polski. W Warszawie Hornowskim symbolem jest pomnik Adama Mickiewicza – swoiste art déco wdzierające się w siermiężny klimat socjalizmu Pałacu Kultury Nauki i Sztuki. Rzeźbiarski Białystok to perfekcyjne Praczki – najbardziej charakterystyczny element miejskich Plantów.
W Słupsku Horno-Popławski pozostawił po sobie pomnik Karola Szymanowskiego, a w Bydgoszczy – monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego oraz pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Na wystawie można zobaczyć film, na którym widać rzeźbiarza w jego bydgoskiej pracowni plenerowej w Ogrodzie Botanicznym UKW. Niestety prace, które zostawił miastu skradziono, czego dowód można zobaczyć na wystawie w postaci pisma ze zgłoszeniem kradzieży na milicję.
Na wernisażu nie mogło zabraknąć Aleksandra Dętkosia - ucznia Horno i wykonawcy jego bydgoskich pomników. Bydgoski rzeźbiarz podzielił się swoimi wspomnieniami pracy z Mistrzem.
Wystawa potrwa do 14 marca. Tego dnia odbędą się również trzecie urodziny BCS, na których pożegnamy wystawę warsztatami rysunku z Agnieszką Markowską.