W piątek, 20 kwietnia, w sali konferencyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej "Łuczniczka" odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji mistrzostw świata U23 w zapasach, które odbędą się w dniach 21-26 listopada br. w Bydgoszczy.

 

Prawo organizacji mistrzostw świata U23 w zapasach zostało oficjalnie przyznane naszemu krajowi w lutym br.  Będzie to największa i najbardziej prestiżowa impreza zapaśnicza w historii Bydgoszczy i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Zawody zostaną przeprowadzone w Artego Arenie.

- Miło mi wszystkim zakomunikować, że w Bydgoszczy odbędzie kolejna wielka impreza sportowa - powiedziała podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Przyzwyczailiśmy się już do dużych zawodów sportowych w Bydgoszczy, czy to w lekkiej atletyce czy piłce nożnej, czy ostatnio w strzelectwie, więc kiedy prezes Polskiego Związku Zapaśniczego przybył do ratusza z zapytaniem, czy chcemy być gospodarzem mistrzostw świata U23 w zapasach, z chęcią wyraziliśmy zgodę i jako miasto zadeklarowaliśmy nasze wsparcie przy organizacji tej imprezy. Myślę, że Bydgoszcz ma znakomite warunki do organizacji tych mistrzostw. Mamy odpowiedni obiekt sportowy, bazę hotelową, lotnisko i jestem pewna, że staniemy na wysokości zadania. Liczymy, że w związku z mistrzostwami przybędzie do naszego miasta wiele osób, bo to kolejny ważny element promocji Bydgoszczy - dodała Waszkiewicz.

Wielkim orędownikiem organizacji mistrzostw w Bydgoszczy okazał się Maciej Zakowicz, wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego, wywodzący się z podbydgoskiego Osielska. W samych superlatywach o Bydgoszczy mówił  delegat techniczny Światowej Federacji Zapaśniczej, wiceprezydent UWW Europe Theodoros Hamakos. - Bydgoszcz to ładne miasto. Jest tutaj bardzo dużo zieleni i co warte podkreślenia - praktycznie nie ma korków - stwierdził Grek.

Zachwycony podejściem władz Bydgoszczy do organizacji mistrzostw był prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Grzegorz Brudziński. - Chciałbym podziękować miastu Bydgoszcz i pani prezydent w szczególności, bo po raz pierwszy spotkałem się z tym, że miasto zaoferowało tak wielką pomoc, że ja się czułem aż głupio i powiedziałem: "Pani prezydent to wszystko. Już więcej nic nie chcemy!" - zdradził prezes PZZ.

Takie podejście władz Bydgoszczy wyjaśnił Adam Soroko, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Sport to jest taki kod genetyczny w tym mieście i to się przejawia w wielu wymiarach i w organizacji imprez sportowych. Cieszę się, że zapasy dołączają do naszej bydgoskiej rodziny sportowej. Będziemy wspierać i promować imprezę, tak by frekwencja była duża - powiedział Soroko.

Prezes Grzegorz Brudziński zapewnił, że podczas mistrzostw wszystkie 1476 miejsc w Artego Arenie będzie zajęte. Zapowiedział zorganizowanie przy wejściu do  Artego Areny wystawy przedstawiającej kulturę duchową i fizyczną jako całości - w rzeźbie z drewna i szkła oraz malarstwie o tematyce zapaśniczej. Na mistrzostwa przyjedzie też popularny piosenkarz, były zapaśnik Rafał Brzozowski. - Liczymy, że w listopadzie przystąpią do rywalizacji reprezentanci 75 państw. Do Bydgoszczy przybędzie ponad 1000 osób, które według wstępnych wyliczeń w ciągu tygodnia zostawią w tym mieście około 5 milionów złotych. O tym także nie można zapominać - podkreślił prezes Brzozowski.