W sobotę, 12 listopada, zacznie się Camerimage 2016. W ramach konkursu głównego zobaczymy aż dziewięć premier filmowych.

Zaczynamy prezentację pretendentów do Złotej Żaby od międzynarodowej produkcji (Polska, Belgia, Francja, Niemcy) pt. ?Maria Skłodowska-Curie?. Jego reżyserka, Marie Noëlle (Francja), chciałaby, aby po obejrzeniu tego filmu widzowie zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, ale przede wszystkim silną kobietę. Film pokazuje ją także jako czułą matkę i kochającą żonę. W rolę główną wcieliła się Karolina Gruszka, a Piotr Głowacki wystąpi jako? Albert Einstein. (Zdjęcia Michał Englert)

Australijski obraz pt. ?Tanna? to piękna historia miłosna opowiedziana w formie dramatu z elementami dreszczowca. Zbuntowani przeciw wielowiekowej tradycji kochankowie nie mieszkają w Weronie, lecz na malowniczej wysepce Oceanii, która ma zaledwie kilkadziesiąt kilometrów średnicy, a jej mieszkańcy żyją od setek lat wedle dawnych rytuałów i wierzeń. (Zdjęcia Bentley Dean)

?Snowden?, jak tytuł wskazuje, to film o słynnym pracowniku CIA i NSA, który odpowiada za największy wyciek poufnych danych w historii USA. Gatunkowo to trzymający w napięciu thriller sensacyjny. (Produkcja USA, Niemcy, zdjęcia: Anthony Dod Mantle).

Amerykańsko-hiszpańską produkcję ?Siedem minut po północy? można streścić jednym zdaniem: 10-letni chłopiec prosi drzewnego potwora o pomoc w uleczeniu chorej matki i za pośrednictwem niezwykłych, magicznych opowieści zostaje wciągnięty w świat, gdzie znaleźć można odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. (Zdjęcia Oscar Faura)

?Remember? jest przewrotnym filmem o odpowiedzialności za zbrodnię. Cierpiący na demencję sędziwy Żyd ucieka z domu opieki, bo chce przed śmiercią dopaść esesmana, który zgładził jego rodzinę. Tropiąc go musi walczyć z własną niedołężnością i psikusami, jakie płata mu pamięć. (Produkcja Kanada, Niemcy, zdjęcia Paul Sarossy)

?Powidoków? Andrzeja Wajdy nie trzeba przedstawiać. Film został polskim kandydatem do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. (Zdjęcia Paweł Edelman).

Obraz ?Blood and Glory? przenosi nas do Republiki Południowej Afryki początku XX stulecia. Głównym bohaterem jest farmer, który zostaje zesłany do obozu jenieckiego na Wyspie Świętej Heleny, którym dowodzi sadystyczny pułkownik. (Zdjęcia Adam Bentel)

Amerykański film ?Moonlight? opowiada o ludziach, którzy żyją w świecie innym od naszego, ale tylko pozornie różnią się od nas pod każdym względem, gdyż tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami. (Zdjęcia James Laxton)

?Mroczne bestie? ? to historia trzech Kolumbijek , które decydują się na desperacką ucieczkę przed przemocą. (Zdjęcia Fernando Lockett)

Oryginalną wizję możliwych reakcji na spotkanie z pozaziemską cywilizację prezentuje amerykański film ?Nowy początek?. (Zdjęcia Bradford Young)

Izraelskie kino będzie reprezentował w konkursie film ?Past Life?, przedstawiający problem rozliczeń z Holokaustem. (Zdjęcia Michel Abramowicz)

?Przełęcz ocalonych? to drugi w konkursie film australijski. Scenariusz powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Młody mężczyzna o pacyfistycznych przekonaniach postanawia spełnić patriotyczny obowiązek i zaciąga się do wojska, by wziąć udział w II wojnie światowej. Na polu walki wykazuje się odwagą, która przeszła do historii. (Zdjęcia Simon Duggan)

Młody Hindus, który jako pięcioletni chłopiec został przygarnięty przez australijską rodzinę, jest bohaterem filmu ?Daleko od domu?. Młodzieniec postanawia odnaleźć swoich bliskich. To też historia oparta na faktach. (Produkcja Australia, USA, Wielka Brytania, zdjęcia Greig Fraser).

W głównym konkursie Camerimage nagrody otrzymują operatorzy. W zeszłym roku jury Złotą Żabą nagrodzony został Edward Lachman za zdjęcia do filmu ?Caro?, Srebrną Żabą Sturla Brandt Gr?vlen za zdjęcia do filmu ?Barany. Islandzka opowieść?, a Brązową Żabą ?Mátyás Erdély? za zdjęcia do filmu “Syn Szawła”.