Najbardziej spektakularne wydarzenia umieszcza Jarosław Jakubowski w kraju nie będącym Polską, choć jest to kraj znacznie do Polski podobny. Oto grupa sfrustrowanych ludzi kultury, trwających na marginesie życia kulturalnego swego kraju organizuje szereg działań kontestujących oficjalną i akceptowaną przez władzę kulturę. Kontestatorzy skupieni są w nieformalnej grupie zwanej Tajną Koalicją Na Rzecz Wysadzenia Ogólnego Zadowolenia. Akcje kontestatorów kumulują się podczas establishmentowych targów ?Kultar 2013? w stolicy kraju w wielkim gmachu zwanym Kultodromem.
Skutecznie udaje się im zakłócić oficjalne uroczystości i ośmieszyć liderów oficjalnej kultury i klakierujących im polityków.
Czytelnicy z łatwością rozpoznają wśród ośmieszanych znane postacie polskiego światka filmowego, literackiego i dziennikarskiego. Pojawia się pisarka feministyczna i rozerotyzowana, dziennikarz-guru środowisk liberalnych, redaktor wielkiej gazety codziennej, reżyser erotoman i efekciarz. Ich rozpoznawanie stanowi niewątpliwie przyjemną część lektury powieści Jakubowskiego. Udaje się młodemu pisarzowi skutecznie skorzystać opisując ?bunt kontrkulturowy? z poetyki komiksu. Postacie grzęzną w groteskowych sytuacjach. Zarówno buntownicy jak i establishment kulturowy są ludźmi małego formatu i stają się parodiami własnych ambicji i oczekiwań. Walczy się tu o prestiż i forsę, skutecznie kreuje się wydmuszki autorytetów artystycznych i moralnych.
Na tle tych wydarzeń rozgrywa się dramat młodego człowieka szukającego własnej tożsamości. Chłopak, 26-letni Artur, żyje w małym miasteczku i pragnie zostać pisarzem. Trwa zanurzony w tradycyjne związki rodzinne ? dość opresywne wobec jego ambicji i marzeń. Przejmująca jest w tej powieści klaustrofobiczna atmosfera małego miasteczka. Dodatkowo Artur wikła się w przerastający jego możliwości emocjonalne romans z uczuciowo rozchwianą Nefretete. Walczy z uzurpatorskim swoim mentorem, zwanym Procesem.
Otrzymaliśmy powieść chwilami bardzo zabawną i komiksową, ale czasem przejmującą dramatem młodego człowieka muszącego przejść własną ?smugę cienia?; drogę ku dojrzałości wśród kłamstw, zwodzeń przyjaciela, wymagań małomiasteczkowej rodziny, kulturowego blichtru. Dramat sąsiaduje tu z komizmem. Człowiek jest osaczony przez kicz zachowań własnych i cudzych. Niewątpliwie patronuje tej powieści Michał Bułhakow z jego sławnym ?Mistrzem i Małgorzatą?. Człowiek konfrontowany jest tu nieustannie z krainą absurdu i kłamstwa. I musi walczyć o ocalenie własnej godności w świecie odmawiającym mu owej godności.
Jarosław Jakubowski. Cyryl, dlaczego to zrobiłeś? Instytut Wydawniczy Świadectwo. Biblioteka Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Bydgoszcz 2012 r.