W poniedziałek, 23 października, w godzinach 10:00 - 14:00 na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (al. prof. Kaliskiego 7, RCI – sala C8), odbędzie się seminarium naukowe pt. „Inventor and his method with a contribution to leadership: when innovative science meets entrepreneurship”.
W kwietniu przyjechał do Bydgoszczy prof. Klaus von Klitzing, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, by uczestniczyć w powołaniu do życia Przestrzeni Innowacyjnych Technologii na UTP. Ma ona inspirować, motywować i pomagać w tworzeniu wynalazków.
Dzisiaj odbędzie się kolejne sympozjum w międzynarodowej obsadzie. Jak nam powiedziała Magdalena Kapela z Działu Współpracy Międzynarodowej UTP, jego celem jest podkreślenie roli twórcy wynalazku bądź metody jako lidera zespołu badawczego, zdolnego do efektywnej współpracy z przedsiębiorcami. Lista gości zapowiada interesującą wymianę myśli.
Nie przypadkiem na patrona PIT wybrano Jana Czochralskiego. Ten wybitny wynalazca urodził się w roku 1885 w Kcyni, 40 km od Bydgoszczy, a jest najczęściej cytowanym polskim uczonym we współczesnym świecie techniki.
Pierwsza część dzisiejszego seminarium będzie właśnie jemu poświęcona. Był on bowiem liderem praktycznych badań prowadzących do opłacalnych wdrożeń. Następnie prof. Bogdan Bent (współpracujący z UTP, a naukowo działa w Bernie i Zurychu) opowie o byciu liderem.
Kolejny punkt programu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Batutę przejmie szwajcarska dyrygentka Lena-Lisa Wüstendörfer, która jest jednocześnie ekonomistą i z pomocą filmów z koncertów pokaże jak dyrygent zarządza orkiestrą. Dokona też porównania zarządzania orkiestrą z zarządzaniem w biznesie, polityce czy w badaniach naukowych.
Potem prof. Marcel Ausloos, Belg z pochodzenia, związany z Uniwersytetem Leicester w Wielkiej Brytanii, który zajmuje się modelami optymalnych działań na rynku, giełdzie czy w społeczeństwie komercyjnym, płynnie przejdzie od postaci lidera do szeroko stosowanej na świecie metody wzrostu kryształów nazwanej „metodą Czochralskiego”
Dwoje ostatnich referentów, dr Zbigniew Gałązka (Institut für Kristallzüchtung w Berlinie) oraz dr hab. Dobrosława Kasprowicz (Politechnika Poznańska), przedstawi praktycznie zastosowania metody Czochralskiego w optoelektronice.