Bydgoski Festiwal Muzyczny zalicza się do najstarszych imprez muzycznych w Polsce, o najdłuższej tradycji w regionie kujawsko-pomorskim. Wyróżnia go różnorodność i stały, wysoki poziom wykonawczy.

Tegoroczną 54. edycję BFM zainauguruje cykl pn. Kontrasty, a w centrum uwagi będzie pojęcie Wolności w najszerszym tego słowa znaczeniu. Wolność to sprawa fundamentalna w życiu człowieka, jest zagadnieniem, które znajduje odzwierciedlenie nie tylko w muzyce, lecz w wielu dziedzinach sztuki, obejmujących różne style. Program zawiera wielkie dzieła z różnych epok ? od baroku po współczesność, od oratorium po negro spiritulas – w wykonaniu uznanych osobowości artystycznych i zespołów cenionych na międzynarodowej estradzie z Polski, Belgii, Izraela, Łotwy, Niemiec, Rosji, Słowacji i USA. Na estradzie wystąpią m.in.: Georgijs Osokins, finalista Konkursu Chopinowskiego 2015, Eugene Tzigane, rozchwytywany dyrygent amerykański młodszego pokolenia, legendarny wiolonczelista Mischa Maisky, Chór Staroobrzędowców z Syberii, chór afro-gospel Bona Deus czy znakomite polskie zespoły, jak chór Schola Cantorum Gedanensis i orkiestra Sinfonia Varsovia. W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów w dniach 9 ? 30 IX 2016 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Inauguracja 54. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego rozpocznie się w piątek, 9 września, o godz. 18 na placu przed gmachem filharmonii. Występ zatytułowany “Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego wprowadzi nas w podniosły festiwalowy nastrój. O godz. 19 w sali koncertowej opera “Fidelio”, w dwóch aktach, w wersji estradowej, wykonana po raz pierwszy w Bydgoszczy, w wielkiej obsadzie, uroczyście zainauguruje festiwal.

Akcja jedynej opery Beethovena rozgrywa się pod koniec XVIII w. w hiszpańskim więzieniu dla skazańców politycznych, oddalonym kilka mil od Sewilli. Kluczowe wątki, jak ucisk, wolność i braterstwo, poświęcenie w imię ideałów i wierna miłość wypełniają treść opery, a przesłanie jej jest bardzo czytelne: triumfuje dobro, a zło zostało pokonane przez miłość. Kompozytor postawił solistom wysokie techniczne i kondycyjne wymagania. Znaczącą rolę w tworzeniu nastroju i potęgowaniu dramatycznego napięcia spełni także orkiestra.

Całość poprowadzi szef artystyczny – maestro Kai Bumann. W festiwalowej prezentacji usłyszymy znakomity Chór Opery Nova oraz plejadę cenionych śpiewaków.

Na inauguracyjny koncert mamy trzy podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Pod jaką nazwą odbyło się pięć pierwszych festiwali muzycznych w latach 1963-1967, które od 1968 nazwano Bydgoskimi Festiwalami Muzycznymi? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy trzy podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do środy, 7 września, do godz. 21.45. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailami 15 minut później.
Odpowiedź: Festiwal Muzyki Polskiej

FIDELIO RZECZE O WOLNOŚCI

  • godz. 19, sala koncertowa FP

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Opery Nova w Bydgoszczy

  • Kai Bumann, dyrygent
  • Tomasz Kuk, tenor (Florestan)
  • Katarzyna Hołysz, sopran (Leonora)
  • Marta Boberska, sopran (Marcelina)
  • Sylwester Smulczyński, tenor (Jaquino)
  • Dariusz Górski, baryton (Don Fernando)
  • Adam Kutny, baryton (Don Pizarro)
  • Piotr Nowacki, bas (Rocco)
  • Henryk Wierzchoń, przygotowanie Chóru

  • Ludwig van Beethoven ? wersja estradowa opery ?Fidelio?

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29