1 listopada o godz. 19 w Teatrze Polskim w Zaduszkach Jazzowych zagrają Andrzej Jagodziński Trio i Jeremy Pelt Quintet.  To będzie już drugi koncert 16. Bydgoszcz Jazz Festival.

W Zaduszkach Jazzowych w Teatrze Polskim pierwsze na estradzie zaprezentuje się Andrzej Jagodziński Trio. Lider zespołu, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer w środowisku muzycznym jest znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, ale sławę i uznanie na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90.  XX wieku.  W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów: Komeda, Kurylewicz, Beethoven, ale także po utwory  polskiej muzyki ludowej,  czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F. Chopina. Nadal bazując na trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją  poszukiwań brzmieniowych jest jego Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany.                                                   

Najnowszą inspiracją Andrzeja Jagodzińskiego stała się muzyka  mistrza polifonii  Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane  melodie były  podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie  poszczególnych głosów.                                 

Wykonawcami tej części koncertu będą:

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

W drugiej części koncertu zagra urodzony w Stanch Zjednoczonych Jeremy Pelt. To jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.

Pelt bardzo szybko zdobył ogromne uznanie tamtejszego środowiska jazzowego, rozpoczynając współpracę z największymi mistrzami tego gatunku (wsród nich występy i nagrania m.in. Cliff Barbaro, Keter Betts, Bobby "Blue" Bland, Ravi Coltrane, Franka Fostera, Winard Harper, Jimmy Heath, Vincent Herring, John Hicks, Charli Persip, Ralph Peterson, Lonnie Plaxico, Bobby Short, cedr Walton, Frank Wess, Nancy Wilson i The Skatalites). Pelt często występuje u boku cenionych zespołów jak: Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra i Duke Ellington Big Band, jest także członkiem Lewis Nash Septet oraz The Cannonball Adderley Legacy z występującym gościnnie Louisem Hayesem. Jako lider, Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.

Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w the Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association tytułował Pelta wschodzącą gwiazdą trąbki.

Jeremy Pelt Quintet wystąpi w składzie:

Jeremy Pelt - trumpet
Victor Gould on piano,
Vicente Archer on bass,
Allan Mednard on drums
Ismel Wignall on percussion