Kilkadziesiąt osób zebrało się dzisiaj przed pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku w 40. miesięcznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. – Czterdzieści miesięcy temu Polacy przeżyli jeden z największych koszmarów w swojej historii. Zginęło przywództwo państwa i wojska. Tymczasem rząd robił wszystko, co mógł, by przypodobać się podejrzanym o dokonanie zbrodni, Rosjanom. Dzisiaj widać jak bardzo nasz prezydent i towarzyszące mu osoby zostały zdradzone, a ich pamięć sponiewierana – powiedział przewodniczący Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej Krystian Frelichowski. Odczytany przez niego apel był ostrą krytyką i zapowiedzią walki z polskim rządem. – Polacy już nie chcą być oszukiwani. Największe organizacje związkowe z “Solidarnością” na czele i społeczne z klubami “Gazety Polskiej” umówiły się, że we wrześniu dojdzie do masowych protestów przeciwko skompromitowanym rządom. 14 września gromadzimy się w Warszawie na ogólnopolskim marszu, domagamy się ustąpienia tego rządu. Nie zgadzamy się na urzędowo zadeklarowane kłamstwa, na niszczenie polskiej gospodarki, osłabianie armii i zanik podstawowych funkcji państwa. Teraz nadchodzi czas rozliczenia tych, którzy wybijali się dla kariery kosztem Polski. Niech odejdę w złej sławie – nawoływał.
Z analizą minionej historii wystąpił Tomasz Jasiński. – Wraz z zakończeniem obrad okrągłego stołu nie skończył się komunizm. Ówcześni oficjalni reprezentanci Solidarności, pan Wałęsa, Mazowiecki, Komorowski i tak dalej podzielają ten sam punkt widzenia co byli towarzysze, a obecnie dla zmylenia czujności, socjaldemokraci. (…) Tragiczna śmierć prezydenta Kaczyńskiego z 95 osobami z najwyższych władz spotkała się z milczącym przyzwoleniem na działalność agenturalną Rosji – orzekł i zapytał: – Po co nasi dziadowie przelewali krew, jeżeli u nas nie jest w cenie nawet życie głowy państwa? A życie i jego cena przeciętnemu Kowalskiemu kojarzy się z piwem i chlebem.
Uczestnicy uroczystości zapowiedzieli, że w środę 14 sierpnia o godz. 21 spotkają się na Starym Rynku ponownie, by w przeddzień Święta Wojska Polskiego uczcić 93. rocznicę Cudu nad Wisłą.