Przeszło dwa lata trwały starania i przygotowania. Trzeba było m.in znaleźć instytucję gospodarczą działającą w branży chłodnictwa i klimatyzacji, która w imieniu przedsiębiorców i szkoły wystąpi do Ministra Gospodarki o utworzenie zawodu technika chłodnictwa i klimatyzacji. To zadanie wziął na siebie Bydgoski Klaster Przemysłowy, warunkując to sytuacją na rynku pracy. Maciej Cierzniewski, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy, musiał zrobić rozeznanie w firmach branżowych, ilu pracowników w tym zawodzie będą potrzebować w perspektywie najbliższych kilku lat.

Kiedy okazało się, że zapotrzebowanie jest duże, wsparły przedsięwzięcie posłanki Iwona Kozłowska i Anna Bańkowska. W 2014 roku minister gospodarki wystąpił do ministra edukacji narodowej z pismem o wprowadzenie zawodu technika chłodnictwa i klimatyzacji. Wniosek został uwzględniony. Bydgoskie Technikum Elektryczno-Energetyczne jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie będzie się można kształcić w tym zawodzie.

- Co do zainteresowania przedsiębiorców, to trwa ono niezmiennie od kilku lat. Branża potrzebuje techników chłodnictwa i klimatyzacji – poinformował nas Maciej Cierzniewski, który był osobą najbardziej zaangażowaną w zabiegach o utworzenie nowego zawodu. – Co najważniejsze, to zawód, który daje miejsce pracy i zarobki na dobrym poziomie – dodaje z satysfakcją kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy.

Od września 2015 roku Technikum Elektryczno-Energetyczne rozpoczyna kształcenie techników chłodnictwa i klimatyzacji. A 12 lutego o godz. 12 odbędzie się w budynku szkolnym przy ul. Stawowej 41 konferencja na temat organizacji szkolenia w nowym zawodzie. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Wydziału Edukacji UM, przedsiębiorcy z firm DKA-Polska, BMT-klimatyzacja, GreKa, Roszak, KlimatSolec, Ekoklimax, DabroWent, Metalko, a także z Poznania, z Ostrowa Wielkopolskiego, a nawet z Bochni.