Kościół katolicki w latach osiemdziesiątych XX w. był ostoją nielegalnej ?Solidarności?. Organizowane w wielu kościołach w Polsce Msze św. za Ojczyznę dawały ich uczestnikom poczucie jedności i siły. Do najbardziej znanych kapelanów ?Solidarności? należeli ks. Henryk Jankowski z Gdańska, ks. Kazimierz Jancarz z Krakowa i ks. Jerzy Popiełuszko z Warszawy.
31 października 1984 r. ?Trybuna Ludu? opublikowała przekazany dzień wcześniej komunikat: ?Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że w dniu 30.10. br. w późnych godzinach popołudniowych w wyniku intensywnych poszukiwań przy udziale specjalistycznych grup płetwonurków milicyjnych w wodach zalewu we Włocławku odnaleziono i wydobyto zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki?. Pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 3 listopada 1984 r., stał się wielką manifestacją podziemnej ?Solidarności?.
Zbigniew Branach był dziennikarzem, autorem cyklicznego programu telewizyjnego, twórcą kilkuset reportaży i tekstów, narratorem reportaży radiowych, uczestnikiem audycji publicystycznych i historycznych TVP. W radiu publicznym realizowano adaptacje jego książek. Był wiceprzewodniczącym Krajowego Klubu Reportażu. W latach 70. dwukrotnie usuwany z redakcji z powodów politycznych. W 1980 roku uczestniczył jako reporter w strajkach sierpniowych na Wybrzeżu. Przewodniczący jednego z pierwszych kół NSZZ SOLIDARNOŚĆ w warszawskich mediach. Rejestrował w reporterskiej formie najważniejsze wydarzenia ?karnawału Solidarności?. W połowie lat 90. zaniechał etatowej pracy dziennikarza, skupiając się na działalności pisarskiej.