Zdaniem Tomasza Prymasa, zmiany architektoniczne, które wprowadził inwestor, budując parking wielopoziomowy przy ul. Pod Blankami, wypaczyły koncepcję zawartą w projekcie i dokonane zostały bezprawnie, gdyż nie zyskały jego aprobaty jako autora projektu. Z tego powodu w marcu pełnomocnik prawny architekta skierował wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o uchylenie wydanego warunkowego pozwolenia na użytkowanie.
Prawo budowlane szczegółowo wylicza w art. 18 obowiązki inwestora. Pkt 3 tego artykułu mówi: ?Inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego?. Z takiego zapisu można wywnioskować, że inwestor ma w tym zakresie wolną rękę. Jednak w tym konkretnym przypadku Urząd Miasta wydając pozwolenie na budowę nałożył na inwestora obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego ?ze względu na ważność obiektu w tkance urbanistycznej i architektonicznej miasta Bydgoszczy?.
10 kwietnia pełnomocnik prawny otrzymał odpowiedź na złożony wniosek. PINB stwierdził, że zmiany architektoniczne zaakceptował wskazany przez inwestora architekt. – Sprawa nielegalnie sprawowanego nadzoru w moim imieniu i bezprawne podpisanie dokumentów odbiorowych trafiła już do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Poznaniu i w Bydgoszczy. Zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie decyzje podjęte przez innego architekta bez mojej zgody są nieważne ? powiedział nam Tomasz Prymas.
Jak się dowiedzieliśmy, najpierw sprawa została skierowana do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Poznaniu, gdyż zarówno Tomasz Prymas, jak i pani architekt, która bez upoważnienia ze strony autora projektu akceptowała zmiany w trakcie budowy, są członkami Wielkopolskiej Izby Architektów. Jednak ze względu na to, że rzecz się działa w Bydgoszczy sprawa została przekazana do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Architektów.
Zmiany wprowadzone do projektu, zdaniem jego autora, mają znaczący wpływ na efekt końcowy. Nie wykonano frez, ściany łukowej z białego betonu architektonicznego licowego, a także słupów podpierających ścianę w formie owalnej. W tym miejscu znajdują się obecnie toporne słupy prostokątne. Frezy były niezbędne dla uzyskania efektu ?rozbicia? długiej ściany ceglanej. Ich wykonanie stało się bardzo trudne technicznie, gdyż zamiast cegły pełnej klinkierowej, jak to było opisane w projekcie, inwestor zastosował znacznie tańszą cegłę klinkierową otworowaną.
Tomasz Prymas zamierza zaskarżyć do instancji odwoławczej decyzje wydawane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie parkingu wielopoziomowego przy ul. Pod Blankami.