ZDMiKP opublikował dzisiaj na swojej stronie internetowej drugi raport w sprawie podejmowanych działań po zamknięciu mostu Uniwersyteckiego.
ZDMiKP informuje w raporcie o działaniach, których celem jest podparcie mostu Uniwersyteckiego.
"Zadanie związane z podparciem będzie musiało być zrealizowane z wykorzystaniem kolumn ustawionych w minimum 4 rzędach na szerokości obiektu mostowego pomiędzy punktami mocowań want. Podpory będą wykonane z klatek (elementów przestrzennych kratowych) z rur stalowych. (...) Podparcie zostanie wykonane w sposób nie naruszający statyki obiektu mostowego na zasadzie tzw. „wybranych luzów" tj. bez wywierania jakichkolwiek sił na sam obiekt mostowy".
ZDMiKP stwiedza, że "pierwotnie zakładano użycie do realizacji podpór w wodzie wykorzystanie sprzętu pływającego, jednak z uwagi na panujące obecnie warunki atmosferyczne, skute lodem miejsca przestoju holowników przez pierwszy okres realizacji nie będziemy mogli wykorzystać do prac związanych z wznoszeniem podpór sprzętu pływającego. Aby zrealizować zamierzenie podparcia pomimo trudnych warunków pogodowych prawdopodobnie przystąpimy do wykonania tymczasowych wygrodzeń w nurcie rzeki z wykorzystaniem typowego sprzętu operującego z brzegów oraz mostu".
"Z pewnością wykonanie podpór będzie związane z rozbiórką fragmentów nabrzeża, bulwarów. Obecnie kompletujemy zestaw niezbędnych dokumentów w celu zaproszenia do negocjacji w trybie bezprzetargowym potencjalnego wykonawcę prac. Taki tryb działania pozwoli na szybsze zrealizowanie prac i zapobiegnięcie możliwym dalszym uszkodzeniom obiektu" - stwierdza ZDMiKP.
ZDMiKP informuje również, że w związku z koniecznością przeciwdziałania dodatkowym obciążeniom śniegiem, niezwłocznie przystępuje do odśnieżenia konstrukcji mostu oraz zabezpieczenia nawierzchni odpowiednimi środkami chemii drogowej. Prace związane z odśnieżaniem będą prowadzone ręcznie oraz z wykorzystaniem lekkiego sprzętu dotychczas wykorzystywanego przy pracach na nawierzchniach chodników.
ZDMiKP dementuje też niektóre informacje zawarte w oświadczeniu Politechniki Gdańskiej.
"W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dotyczącymi roli Politechniki Gdańskiej w sprawie mostu Uniwersyteckiego, oraz przekazywanymi informacjami o obecnym zaproszeniu tej jednostki przez Transprojekt Gdański do współpracy przy ocenie zaistniałego stanu mostu Uniwersyteckiego informujemy, że:
Politechnika Gdańska brała czynny udział na etapie realizacji mostu Uniwersyteckiego w latach 2010-2013, o czym informowała m.in. na łamach branżowej prasy ogólnopolskiej - nieprawdą jest, że Politechnika Gdańska otrzymała informacje o uszkodzeniu mostu Uniwersyteckiego dopiero po jego zamknięciu w styczniu 2021 roku, ponieważ już w lipcu 2020 roku została poinformowana przez projektanta mostu Tadeusza Stefanowskiego o problemie z mocowaniem want, a w dniu 11 lipca 2020 roku przedstawiciel Politechniki brał czynny udział w spotkaniu w siedzibie ZDMiKP"
"Obecnie czekamy na oficjalne stanowisko Politechniki Gdańskiej w odpowiedzi na pismo Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego przekazane do Rektora Politechniki Gdańskiej Pana Krzysztofa Wilde" - informuje ZDMiKP
Biuro Prasowe Urzędu Miasta przekazało mediom treść korespondencji prezydenta Bydgoszczy i rektora Politechniki Gdańskiej. Dokumenty te publikujemy poniżej. Pismo rektora jest odpowiedzią na pierwsze pismo prezydenta Bydgoszczy, w którym m.in pytał, czy most nie został zamknięty zbyt pochopnie.