Audycje radiowe, w których odnajdziemy historyczne rarytasy z ery polskiego big beatu, można by policzyć na palcach jednej ręki. Jest oczywiście mnóstwo przykładów męczącego “mielenia” tych samych, tak zwanych złotych przebojów, które powtarzane w nieskończoność, nie cieszą już prawie nikogo. Na pewno, nie tego oczekują miłośnicy i kolekcjonerzy nagrań lat 60.
Pozytywnym przykładem wyjścia poza tę sztampę jest trójkowy cykl “Ze szpulowca big beatowca”. Już 2,5 roku starannie prowadzony przez redaktora Michała Owczarka (zawsze w niedzielę rano, około 9.15, jako cząstka audycji Wojciecha Manna “Piosenki bez granic”). Z szacunkiem i podziwem odnotowuję, że człowiek zdecydowanie młody, tak skutecznie odszukuje polskie big beatowe białe kruki nagrane przez profesjonalne i amatorskie grupy, czasami ponad 50 lat temu, w złotej erze muzyki młodzieżowej.
Muzyczne superwynalazki odnajdywane są przeważnie w archiwach radiowych, rozsianych po Polsce. Jednak zdarzają się przykłady, kiedy to słuchacze udostępniają swoje skarby, nagrane pół wieku temu, na kultowych dzisiaj magnetofonach szpulowych różnych marek.
Kiedy człowiek pragnie
Z satysfakcją chciałbym powiadomić wszystkich miłośników historii bydgoskiego big beatu i rocka, że już w najbliższej audycji w niedzielę, 27 września około 9.15, w radiowej Trójce, usłyszymy cudem odnalezione i uratowane nagranie bydgoskiej legendarnej grupy Troudom zatytułowane “Kiedy człowiek pragnie”, nagrane w studio PR.III w 1970 roku. Sesja nagraniowa była nagrodą za zwycięstwo na Festiwalu w Częstochowie. Tego nagrania próżno by szukać w archiwum na ulicy Myśliwieckiej. Utwór nagrano w składzie: Andrzej Kujawa – gitara solowa, Stefan Gołata – gitara basowa, Benek Nawrocki – perkusja. Wokalistką w tym utworze jest Hanna Szczygielska (później jako Hanna Andrzejewska, wiele lat uczestniczyła wraz z grupą ACT Zbigniewa Kaute w telewizyjnym programie “Jaka to melodia”). Trzeba wspomnieć również o Marku Cholewie, pierwszym perkusiście zespołu, który wymyślił nazwę grupy. Powstali w 1969 roku, z połączenia grup Triole i Dominujące Gitary. Rezydowali w klubie “U Alego” na ulicy Seminaryjnej (klub Wyższej Szkoły Inżynierskiej).
Łańcuch fanów dobrej woli
Szczególne podziękowania za to, że będziemy mogli po 45 latach wysłuchać tego znaleziska należą się Andrzejowi Kołodziejczykowi z Bytomia (kiedyś w połowie lat 60. gitarzysta bytomskiej grupy Rochy), który nagrał to z trójkowej audycji na swoim szpulowcu (polski magnetofon “Melodia”). Szukając śladów dokonań bydgoskiej muzyki z lat 60., zostałem poinformowany przez cenionego fana i historyka big beatu i rocka Stanisława Sochę z zagłębiowskiej Czeladzi, że jego muzyczny przyjaciel posiada to nagranie. Za pośrednictwem piszącego te słowa informacja trafiła do Michała Owczarka. Tak więc już za kilka dni wielka frajda dla słuchaczy (nie tylko z Bydgoszczy, jak sądzę), ale i dla Andrzeja Kujawy, i całego składu grupy Troudom.
Ironia losu
Dziwna to nieco sytuacja, kiedy to sami słuchacze ratują skarby muzycznej kultury. W lokalnych rozgłośniach (w tym niestety również tej bydgoskiej), często zmarnotrawiono trud całego muzycznego pokolenia. Nie odnajdziemy żadnego nagrania takich grup jak Nietoperze, Temperamenty i wielu innych, pomimo tego, że w latach 60. i 70. rejestrowano czasami wielogodzinne sesje. Taśmy niszczono, nagrywano powtórnie. Jakże smutno w ogóle to komentować…
Wszystkich, którzy mogliby pomóc w odnalezieniu innych nagrań bydgoskich z lat 60. i wczesnych lat 70. proszę o kontakt na adres: michalski.z@poczta.onet.pl – każdy sygnał będzie bezcenny, a znalazca uhonorowany publicznym podziękowaniem, podobnie jak Panowie Andrzej Kołodziejczyk i Stanisław Socha.
Big beatowe anteny
Miłośników wartościowych muzycznych polskich wynalazków z lat 60. zachęcam do słuchania:
- 1.“Ze szpulowca big beatowca” – Polskie Radio PR.III – niedziela po 9.15 – prow. Michał Owczarek
- 2.“Big Beatowa Fala” – Polskie Radio PiK – sobota po 9.10 – prow. Zdzisław Pająk
- 3.“Klekotanie dinozaura – Big beatowe niespodzianki” – Polskie Radio Rzeszów – poniedziałek 19.05 – prow. Andrzej Klee
- 4.“Tak to było” – Polskie Radio PR.I – sobota 3.00 – 5.00 – prow.Dariusz Michalski (audycja do odsłuchania również w archiwum cyklu PR.I)
Wszystkie te audycje zasilane są big beatowymi białymi krukami przez fanów z całej Polski, a słuchanie ich w dobie internetu to żaden problem! Niewykluczone, że usłyszymy z czasem inne bydgoskie rarytasy.
Big Beat Jazz Club
Jednocześnie przypominam, że w lutym 2015 roku reaktywował się Big Beat Jazz Club w Bydgoszczy. Spotykamy się przynajmniej raz w miesiącu, w bydgoskim klubie ElJazz – wtorki o godz. 19.00. Najbliższa impreza 20 października w 50 lat po wizycie Cliffa Richarda i The Shadows w Polsce. Zaśpiewamy wspólnie przeboje Cliffa, a na zakończenie grupa bydgoskich muzyków pod kierownictwem Andrzeja Morawskiego zagra takie ponadczasowe hity instrumentalne jak Apache, Kon-Tiki, Dance On… i inne – zapraszamy do wspólnej zabawy i wspomnień!
Zbigniew Michalski