W Hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj ceremonia zakończenia Mistrzostw Polski w Szachach.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Szachach miały wyjątkową oprawę. Patronat nad mistrzostwami objął premier Mateusz Morawiecki, a w ceremonii otwarcia i zakończenia mistrzostw udział wziął minister Łukasz Schreiber, pasjonat królewskiej gry, a przed laty mistrz Polski w szachach w kategorii do 10 lat i reprezentant naszego kraju na mistrzostwach świata i Europy juniorów.

W imprezie z najwyższą pulą nagród w historii zwycięzcy otrzymali po 60 tys. złotych, a ich łączna pula przekroczyła 300 tys. zł.

Szachowe mistrzostwa rozegrane zostały  w dniach 28 kwietnia - 8 maja. Zmierzyło się w nich 10 najlepszych polskich zawodniczek i 16 najlepszych zawodników. Turniej męski rozegrany został w systemie pucharowym, a kobiecy - w systemie każda z każdą.

Turniej kobiecy był niezwykle wyrównany. Mistrzynią Polski została Klaudia Kulon, która w 9 rozegranych partiach zdobyła 6 punktów. Kolejne trzy zawodniczki uzyskały po po 5 i 1/2 punktu. Wicemistrzynią została Jolanta Zawadzka, brązowy medal zdobyła Karina Cyfka, a czwarte miejsce przypadło Joannie Majdan.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Radosław Wojtaszek, który po tytuł mistrza Polski sięgnął po raz czwarty w historii, pokonując w finale Wojciecha Morandę. Walka o trzecie miejsce rozegrała się między Bartoszem Soćką a Pawłem Teclafem. Wygrał Soćko.