Uniwersytet Kazimierza Wielkiego poinformował dzisiaj o śmierci prof. dr. hab. Pawła Izdebskiego z Wydziału Psychologii.

Prof. dr hab. Paweł Izdebski odbył studia wyższe w latach 1977-1982 na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień naukowy doktora nauk medycznych nadała mu w 1995 r. Rada Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: „Poznawcze, emocjonalne i behawioralne aspekty funkcjonowania człowieka po leczeniu choroby nowotworowej”, zaś stopień naukowy doktora habilitowanego w roku 2008 Rada Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt.: „Psychologiczne aspekty przebiegu choroby nowotworowej piersi”.

Pracę zawodową Profesor Izdebski rozpoczął w Wojewódzkiej Poradni Odwykowej w Bydgoszczy. W latach 1985-1986 pracował w Klinice Psychiatrii Akademii Medycznej w Bydgoszczy jako asystent, z kolei pracę naukową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy podjął w 1986 roku. Od roku 2008 był zatrudniony na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako profesor nadzwyczajny.

Prof. Paweł Izdebski opublikował 113 prac (w tym 17 publikacji indywidualnych). Dokonywał także tłumaczeń monografii – przełożył na język polski m.in. Games people play Erica Berne’a. Był także kierownikiem czterech grantów (dla NCBR, Ministerstwa Zdrowia oraz dla dawnego KBN).

Główne kierunki działalności naukowej profesora to psychologia uzależnień, psychoonkologia, psychologia zdrowia oraz gerontopsychologia. W pierwszym obszarze opublikował monografię, którą można uznać za pracę typu position statement, czyli próbę wprowadzenia nowego, syntetycznego rozumienia omawianych zjawisk, mechanizmów i podejścia do diagnozy i terapii. Profesor Izdebski był także twórcą bydgoskiej szkoły psychoonkologii. W pracach z obszaru psychologii zdrowia profesor podejmował problem aktywności fizycznej i radzenia sobie ze stresem. Prowadził badania dotyczące związku między podejmowaniem aktywności fizycznej a zachowaniami zdrowotnymi w grupie młodych dorosłych oraz różnic w postrzeganiu pojęcia zdrowia i samoocenie stanu zdrowia.

Profesor pełnił funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW w Bydgoszczy w latach 2016-2019. Był przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Etyki. Odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej.