W meczu 20. kolejki Energa Basket Ligi koszykarze Enei Astorii sprawili nie lada niespodziankę - pokonali w Zielonej Górze lidera tabeli 113:107.

W Bydgoszczy pod koniec października Astoria przegrała ze Stelmetem po niezwykle ofensywnym meczu z obu stron (99:110). Rewanż w Zielonej Górze był jeszcze bardziej ekspansywny z obu stron, z tą różnicą, że to kanonierzy z Bydgoszczy wystrzelali więcej koszy. Po brawurowym spotkaniu Enea Astoria pokonała lidera tabeli 113:107, a gwiazdorski występ zanotował Kris Clyburn - zdobywca 35 punktów.

Tylko pierwsza kwarta przebiegła zgodnie z papierowymi kalkulacjami. Następne odsłony spotkania były kolejnymi krokami do sensacji. Znakomite spotkanie rozegrał Adam Kemp (14 pkt., 10 zb.), którego wsad na trzy minuty przed końcem meczu (na 95:103) uciszył trybuny w Zielonej Górze i poniósł bydgoszczan do zwycięstwa. Kris Clyburn rozegrał chyba najlepszy mecz w drużynie Astorii (w rzutach za trzy - skuteczność 5/7).

W drugiej połowie zielonogórzanie musieli gonić wynik, ale nie byli w stanie nadążyć za przebojowo i skutecznie grającą Astorią. Bydgoszczanie na trzy minuty przed końcem trzeciej kwarty wyszli na prowadzenie (69:71) i dalszy przebieg meczu był już pod ich kontrolą!

Zwycięstwo Astorii to niemała sensacja. Bydgoszczanie zatrzymali serię 15 zwycięstw z rzędu zielonogórzan!   Stelmet mimo przegranej utrzymał pozycję lidera tabeli, a Astoria awansowała na miejsce 11.

Teraz czas na grę reprezentacji Polski. Kolejny ligowy mecz Enea Astoria rozegra we własnej hali - 1 marca z HydroTruckiem Radom.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Enea Astoria Bydgoszcz  107:113 (26:21, 25:29, 27:32, 29:31)

Stelmet Enea: Hakanson 19, Radić 18, Thomasson 14, Zyskowski 10, King 9 oraz Meier 12, Koszarek 12, Witliński 6, Ponitka 5, Zamojski 2

Enea Astoria: Clyburn 35, Kemp 14, Zębski 11, Chyliński 6, Sina 0 oraz  Walton 20, Michał Nowakowski 13, Frąckiewicz 8, Aleksandowicz 4, Marcin Nowakowski 2, Krasuski 0