W zeszłym roku władze miejskie i wojewódzkie obchodziły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sposób prawie niezauważalny. Prezydent Rafał Bruski dyskretnie, żeby nie powiedzieć potajemnie, złożył wiązankę pod obeliskiem na skwerze Leszka Białego, a wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz położyła kwiaty pod tablicą ku czci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

Organizatorami obchodów państwowego święta 1 marca 2015 roku byli kibice ?Zawiszy? i Narodowa Bydgoszcz. Przemaszerowali z kościoła garnizonowego pod krzyż na Wałach Jagiellońskich z transparentem ?Armio wyklęta, bydgoski Zawisza o Tobie pamięta?. Przemówienia wygłosili przewodniczący bydgoskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Alojzy Gładykowski oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król. Następnie na cmentarz przy ul. Kcyńskiej zawiezione zostały krzyże upamiętniające trzech żołnierzy AK, zamordowanych przez ubeków i potajemnie pochowanych. Na tym uroczystości się zakończyły.

Zgodnie z tradycją, kibice ?Zawiszy? wraz z Młodzieżą Wszechpolską, Narodową Bydgoszczą i ONR Bydgoszcz zorganizowali obchody także w tym roku. Różnica w porównaniu z minionym rokiem polega m.in. na tym, że razem z nimi w Mszy św. w kościele garnizonowym uczestniczył wojewoda kujawsko-pomorski. I to właśnie on odegrał główną rolę w uczczeniu Żołnierzy Wyklętych w roku 2016 w taki sposób, jak swoją bohaterską walką sobie na to zasłużyli. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ściśle współdziałał w tej sprawie z szefem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosławem Golonem.

Kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na wieżowcu urzędu wojewódzkiego zawisł ogromny baner z podobizną Leszka Białego. 29 lutego w Gimnazjum nr 24 przy ul. Kościuszki została otwarta przygotowana przez IPN wystawa ?Milcząc, wołają? (o poszukiwaniach szczątków zamordowanych, jakie prowadzone były na tzw. Łączce na Powązkach). Wernisażowi towarzyszył pogram artystyczny, który wraz z uczniami przygotowała nauczycielka języka polskiego Apolonia Grzywa-Cymerman.

Dzień 1 marca nasycony był różnymi wydarzeniami, które służyły uhonorowaniu żołnierzy, sprzeciwiających się sowietyzacji naszego kraju. Przed południem wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wiceminister MEN Marzenna Drab oraz naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska złożyli kwiaty i zapaliły znicze przy obelisku Leszka Białego oraz pod krzyżem przy Wałach Jagiellońskich, upamiętniającym więźniów politycznych pomordowanych w areszcie.

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem przybyłych delegacji i pocztów sztandarowych. Liturgia miała wojskową oprawę, homilię wygłosił ks. mjr Tomasz Krawczyk z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz przy ul. Kcyńskiej, gdzie w miejscu nazywanym bydgoską ?Łączką? odśpiewano hymn narodowy, oddano salwę honorową, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Kolejnym punktem programu obchodów było odsłonięcie przez wojewodę przed gmachem urzędu wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej przygotowanej przez IPN wystawy poświęconej 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej o wymownym tytule ?Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich?. Wcześniej złożone zostały kwiaty pod tablicą poświęconą poległym członkom Okręgowej Delegatury Rządu RP na Pomorzu ODR ?Zatoka?.

W sali konferencyjnej urzędu odbyły się część artystyczna i prelekcje. Goście obejrzeli teledysk do piosenki ?Żołnierze Wyklęci? rapera Tadka Polkowskiego, a Mieczysław Franaszek zaprezentował utwory z tomu ?Łączka? Przemysława Dakowicza.

Minister Marzenna Drab zapewniła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie dbało o to, aby wiedza o Żołnierzach Niezłomnych trafiała do młodego pokolenia. Krzysztof Polewczyński opowiedział o swoim zamordowanym krewnym Wacławie Polewczyńskim ps. ?Połomski?. Dr Marek Szymaniak z bydgoskiego delegatury IPN przedstawił krótki rys historyczny pt. ?Żołnierze naszej Wolności. Polskie podziemie niepodległościowe po 1944 r.?.

Wieczorem miały miejsce obchody przygotowane przez kibiców ?Zawiszy? i środowiska narodowe.

Obchody były kontynuowane 3 marca, w rocznicę śmierci ppor. Leszka Białego ps. ?Jakub?. Wokół obelisku na skwerze przy ul. Markwarta odbywała się całodzienna zainicjowana przez bydgoską delegaturę IPN akcja społeczna ?Przywróćmy Ich Pamięci!? Polegała ona na zapalaniu przez uczniów bydgoskich szkół zniczy pod obeliskiem, przy którym wartę pełnili harcerze.

Przy grobie Leszka Białego na cmentarzu przy al. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca jego śmierć w ubeckiej katowni. Okolicznościowe przemówienie wygłosił radny wojewódzki Michał Krzemkowski.
Po południu w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbył się wykład dr. Krzysztofa Osińskiego pt. ?Ppor. Leszek Biały – Pierwszy bydgoski ?Żołnierz Wyklęty?.

Więcej zdjęć z uroczystości: TUTAJ