Zamknij
REKLAMA

Trzy dni w Bydgoszczy pod znakiem wody. Zaczęły się targi WOD-KAN

14:23, 16.05.2017 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Otwarcie targów WOD-KAN - 16.05.2017. Fot. Jacek Nowacki

Dzisiaj w Bydgoszczy rozpoczęły się jubileuszowe XXV Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2017. Ta największa impreza targowa w regionie, w której udział biorą wystawcy z Polski i zagranicy. Potrwają do 18 maja.

W oficjalnym otwarciu targów obok m.in. przedstawicieli parlamentu, Ministerstwa Środowiska, wzięli udział reprezentanci rządu i samorządu w naszym regionie i mieście. Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, organizatora wystawy powiedziała, że historia targów WOD-KAN w naszym mieście rozpoczęła się 25 lat temu na stadionie Zawiszy i  w ich pierwszej edycji udział wzięło 69 wystawców. Dzisiaj to  najważniejsza i największa  wystawa produktów i technologii dedykowanych branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce i naszej części Europy. Organizowane przez izbę targi od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Świadczą o tym liczby. W ekspozycji, która zajmuje ponad 20 000 m2 bierze udział 395 wystawców. Na targach goszczą specjaliści z branży: prezesi przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, służby techniczne, projektanci, instalatorzy, eksploatatorzy, inżynierowie, przedstawiciele samorządów. Wystawa jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń, poglądów, źródłem wiedzy i pozyskania nowych znajomości.

- Te 25 lat pokazuje, w jaki sposób polska technologia osiągnęła najwyższy światowy poziom - nawiązał do jubileuszu Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Minister Gajda stwierdził, że polskie firmy są niezwykle innowacyjne. - Wróciłem kilka dni temu z Chin i muszę powiedzieć, że tu jest wyższy poziom. Polska ma najlepsze rozwiązania - oświadczył. Min. Gajda zapowiedział rychłe uchwalenie przez sejm nowego Prawa wodnego. Niebawem  nastąpi pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który uporządkuje sferę wodno-kanalizacyjną m.in. w ten sposób, że nadzorować branżę będzie Ministerstwo Środowiska (teraz ministerstwo infrastruktury).  Zdementował też, że wraz z nowymi regulacjami wzrosną ceny wody. - Pozostaną co najmniej przez dwa lata na niezmienionym poziomie. Taka jest deklaracja pani premier. I branża niech nie powoduje niepokoju wśród Polek i Polaków - mówił minister i dodał, że w wyniku wejścia w życie nowych regulacji na inwestycje wodno-kanalizacyjne przeznaczone zostanie 3,5 mld zł.

Wicewojewoda Józef Ramlau wskazał, że na bydgoskich targach nastąpił nie tylko ilościowy wzrost firm, które są wystawcami, ale przede wszystkim  wzrost jakościowy. - Nadchodzi dobra pogoda dla branży. Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie są stolicą branży wodno-kanalizacyjnej nie tylko w Polsce. Ta impreza liczy się w skali europejskiej - mówił Józef Ramlau. Satysfakcję z tego, że nasz region i miasto goszczą tak znaczącą targową imprezę wyraził wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Życząc udanych kontraktów stwierdził, że jego przemówienie będzie krótkie, bo "lanie wody dzisiaj w tym miejscu jest bezskuteczne". Prezydent Rafał Bruski pochwalił się, że nasze miasto zainwestowało w minionych latach ponad 1 mld zł w sieć wodno-kanalizacyjną i w najbliższych latach zakończy proces wielkich zmian w tej sferze zrewitalizowaniem kanalizacji deszczowej. - Przekazałbym pani prezes klucz do bram miasta na czas targów, ale dostali go na tydzień studenci, którzy zaczęli w mieście juwenalia - powiedział Bruski, tłumacząc się, dlaczego Dorocie Jakucie, przedstawicielce organizatora targów, wręcza jedynie kwiaty.

Po uroczystym otwarciu, najważniejsi goście wielkiej wystawy ruszyli do zwiedzania i komentowania targowych ekspozycji. Targi potrwają do 18 maja.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone