Zamknij
REKLAMA

Ruiny zamku pod ziemią przy ul. Przy Zamczysku. Jakżeby inaczej!

16.30, 08.08.2017 j
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Ulica Przy Zamczysku nie bez powodu nosi taką nazwę. Podczas prowadzonych właśnie badań archeologicznych poprzedzających inwestycję infrastrukturalną  KPEC-u natknięto się na fragmenty bydgoskiego zamku z XIV stulecia.

Każde wykopalisko na tym terenie poszerza naszą wiedzę na temat zamku bydgoskiego. Zeszłoroczne badania poprzedzające budowę biurowca na pl. Kościeleckich pomogły  ustalić, jak przebiegały fosy.

Pierwszy duży fragment ruin zamku odnaleziono w 2008  roku.  Szczęśliwym znalazcą był bydgoski archeolog Wojciech Siwiak. Podczas prac badawczych związanych z inwestycją KPEC-u przy ul. Grodzkiej natrafił  na północno-zachodni narożnik zamku.

Po dziewięciu latach szczęście ponownie uśmiechnęło się do niego. Znalazł fragmenty przypory południowo-zachodniego narożnika bydgoskiego zamku. Również w związku z zaplanowaną przez KPEC  inwestycją.

Szef bydgoskiej  pracowni archeologiczno-konserwatorskiej będzie się teraz starał odnaleźć kolejne fragmenty, co pozwoli ustalić, jakie były wymiary zamku, którego pozostałości rozebrano pod koniec XIX wieku.

(j)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

6 2

Może uda im się odnaleść nieznane fragmenty życiorysów naszych bohatyrów narodowych Rafaela Budzbona i Krystiana Frelichowskiego. Byłaby to sensacja na skalę światową. 22:16, 08.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uradowanyuradowany

0 0

Brawo Wojciechu ! Teraz konieczna byla by wiekopomna decyzja o wyeksponowaniu ( a może i coś więcej ! ? ) obrysu całego zamczyska, co by podniosło wartość i atrakcyjnośc całego Starego Miasta.Myślę, że Bydgoszcz już na takie działania stać ? jednak czy ten kiepski prezydent już niedługo ,,zasiadający,, na przerastającym go stołku potrafi docenić to co wreszcie - po zasypywaniu przez tzw komunę wszystkiego co o historii miasta może świadczyć - udaje sie po latach odsłonić. 16:04, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StanisławStanisław

0 0

Czy nie warto się pokusić aby odkopać wszystkie fragmenty zamku. Słyszałem, że część fundamentów jest pod budynkiem przedszkola, ale można je przenieść w inne miejsce i dokonać również w tym miejscu odkrywki. Obrys zamku powinien zostać odpowiednio zabezpieczony i może świadczyć o historii naszego miasta. Tak samo należy odbudować bramę Kujawską u zbiegu ul. Długiej i Podwale. 20:10, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%