Nie kończy się ofensywa Lidla w Bydgoszczy, chociaż sklepów należących do tej sieci jest w naszym mieście niemało. Niemiecka firma nabyła kolejną nieruchomość w Bydgoszczy -  budynek służący dotąd szkoleniu niewidomych.

Niedawno informowaliśmy, że rozpoczęły się prace poprzedzające budowę Lidla  na Błoniu, przy Szubińskiej. Trwają przygotowania do postawienia nowego sklepu tej sieci przy zbiegu ulic Glinki i Dąbrowa. Niedługo zniknie należący od kilkudziesięciu lat do Polskiego Związku Niewidomych budynek przy Powstańców Wielkopolskich 33, a podwoje otworzy w tym miejscu dla klientów kolejna placówka handlowa Lidla

- Byłem na szkoleniu w Radomiu, gdy dotarła informacja, że został sprzedany budynek przy Powstańców. Ludzie byli porażeni. Taki ośrodek likwidować! Skandal! – relacjonuje Grzegorz Dudziński, ociemniały przed kilku laty dziennikarz, który obecnie jest szefem kawiarni artystycznej Światłownia.

Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia „Homer”  PZN w Bydgoszczy cieszył się ogólnopolską renomą. Na naukę wykonywania czynności dnia codziennego przyjeżdżali tutaj niewidomi z całego kraju.

- Cała Polska na tym traci! To najlepszy w Polsce ośrodek dla niewidomych ze znakomitymi fachowcami – złości się i martwi Grzegorz  Dudziński.

Całkiem inaczej przedstawia tę sprawę Elżbieta Oleksiak, sekretarz generalny Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych. Twierdzi ona, że w budynku usytuowanym równolegle do Powstańców Wielkopolskich funkcjonowała szkoła dla niewidomych masażystów, a po jej zamknięciu część pomieszczeń była nieużytkowana, generując  straty związane z ich utrzymaniem.

- Zgłosili się do mnie właściciele firm, którzy wynajmowali tam lokale, z prośbą o spowodowanie, by budynek ten nie został sprzedany. Wtedy nie wiedziałem, że to już się stało -  wyjaśnia radny Szymon Róg, w odpowiedzi na pytanie, dlaczego złożył interpelację w tej sprawie. Zapytał w niej prezydenta, czy znane mu są  plany likwidacji ośrodka „Homer” i jakie działania zamierza w tej sprawie podjąć.

Pytanie radnego było o tyle zasadne, że miasto przed laty podarowało Polskiemu Związkowi Niewidomych teren z zabudowaniami o powierzchni 1,6 ha przy Powstańców Wielkopolskich, w przekonaniu, że będzie tam prowadzona działalności statutowa. Tymczasem PZN wykorzystał darowiznę, by dokonać „skoku na kasę”. Za atrakcyjnie zlokalizowaną działkę przy Powstańców Wielkopolskim można przecież uzyskać niezłe pieniądze.

W odpowiedzi na interpelację Szymona Roga wiceprezydent Iwona Waszkiewicz wyjaśniła, że PZN otrzymał  tę nieruchomość w wieczyste użytkowanie i mogąc  nią swobodnie dysponować, podjął decyzję o sprzedaży części gruntów. Już została zawarta umowa z kupującym. „W planach nabywcy jest wybudowanie sklepu sieci Lidl” – poinformowała radnego PiS zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. Mimo zapewnień, że działalność szkoleniowa będzie kontynuowana w części hotelowej kompleksu, niewidomi są jak najczarniejszych myśli. - Ćwiczenia chodzenie z laską będą się  odbywać na korytarzach hotelowych? - głośno zastanawia się niewidząca dziewczyna, która dzięki szkoleniu w "Homerze" bardzo sobie dobrze radzi w domu i na ulicy.  

Osoby, które znają PZN od środka, twierdzą, że powód sprzedaży terenu przy Powstańców Wielkopolskich jest dla nich oczywisty. Dzięki napływowi gotówki zarząd główny PZN  będzie mógł się wykazać dobrym wynikiem finansowym, a to pomoże  w staraniach o reelekcję.