Zamknij
REKLAMA

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada wielką reformę polskiej nauki

14:06, 12.10.2017 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Wicepremier Jarosław Gowin na inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na UTP. Fot. Jacek Nowacki

Dzisiaj w Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił zasadnicze założenie reformy polskiej nauki, która nastąpi w przyszłym roku.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował dzisiaj nowy rok akademicki. Gościem specjalnym uroczystości był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. O celach i planach uczelni na najbliższy rok mówił prof. Tomasz Topoliński. Rektor UTP stwierdził, że najważniejszymi dla uczelni sprawami będzie konsolidacja UTP w Fordonie i dobre przygotowanie do wdrożenia przygotowywanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że nowa ustawa, którą określił jako "konstytucję dla nauki" przygotowana została w głębokim dialogu między rządem i środowiskiem akademickim, a także dialogu wewnątrz środowiska akademickiego. - To jest wydarzenie bez precedensu, jeśli chodzi o stanowienie prawa w Polsce po roku 1989; wydarzenie, które Komisja Europejska stawia innym krajom za wzór do naśladowania przy wielkich zmianach systemowych ? zaznaczył.

Nowa ustawa znacznie poszerzy autonomię uczelni. Zlikwiduje wiele zbędnych aktów prawnych rangi ustaw i rozporządzeń.- Już warto zastanowić się nad statutem uniwersytetu, tak by w pełni skorzystać z wolności, którą przyniesie nowa ustawa - mówił Gowin.

Analiza funkcjonowania szkół wyższych w Polsce wykazuje słabą współpracę polskich uczelni. - W Polsce procesy konsolidacyjne są trudne. Będziemy zachęcać do konsolidacji, w tym finansowo, ale niczego nie będziemy wymuszać. Ustawa przyniesie formułę uczelni federacyjnej, która może być pierwszym krokiem do konsolidacji - mówił wicepremier. Gowin zapowiedział, że w ustawie znajdą się dwa programy flagowe mające wspierać dążenia uczelni do naukowej doskonałości: "Inicjatywa doskonałości: uczelnia badawcza" oraz "Regionalne inicjatywy doskonałości".

Wicepremier cytował krytyczne analizy ekspertów dotyczące obniżenia poziomu polskich uczelni w ostatnich latach i ich niekonkurencyjność. - Opłacało się przyjmować jak największą liczbę studentów przy obniżeniu poziomu kształcenia. Zmieni się wiele w finansowaniu. Teraz będzie to jedna dotacja, zamiast kilkudziesięciu strumieni z pieniędzmi ściśle oznaczonymi co do celu ich wydatkowania. Teraz to uczelnia decydować będzie na co przeznaczy jedną dotację - zaznaczył Gowin i dodał, że związane to będzie ze zwiększeniem finansowania nauki polskiej. - Będzie 1 mld zł na konkursy grantowe. O 1 mld zł wzrosną w przyszłym roku nakłady na naukę. To jest pierwszy krok, który wymagać będzie kontynuacji w następnych latach - wyliczał wicepremier. Jarosław Gowin zaapelował do obecnych na inauguracji parlamentarzystów, by w ciągu najbliższych 5 lat nakłady na naukę wzrosły do 1% PKB, co oznaczałoby ich dwukrotny wzrost.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

3 5

Jezdem za. Może uda mnie się wreście dokończyć trzeciom klasem zasadniczej szkoły fryzjerskiej. A potem wydam tomik wierszów "Dzień jak noc" 16:42, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

3 4

Ja tam wolę gazety polskojęzyczne i dlatego czytam tylko Gazetę Polską i Nasz Dziennik. Uwielbiam jak mi kit wciskają.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=423416514684691&set=a.104862319873447.1073741827.100010490374534&type=3&theater 17:24, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

5 1

Gosiewską też zaproszą? 18:09, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak zwyklejak zwykle

4 2

w pierwszych rzędach ( za oczywistymi wyjątkami ) siedzi bydgoska czerwona swołocz od lat psujaca image naszego miasta ), która ani śmietanką intelektualną ani siłą twórczą Bydgoszczy nie była - bo z czego miałaby być ?.Konieczne jest przewietrzenie tego morowego towarzystwa, łącznie z ,,wtykami,,toruńskimi, wiecznie POdstwiajacymi nam nogi.Zaś sam Gowin, to także przedziwny grajek ( co innego kiedyś mówił o naszej Akademii Medycznej, zaś teraz będąc w zależności od RM i pewnego doktora, nie widzi możliwości powrotu naszej uczelni do macierzy, mimo że przecież ona w całości jest w Bydgoszczy ).Jednak kłamstwo ma zawsze krótkie nóżki. 18:18, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oo

4 1

Pies Terlecki już zapowiedział, że PiS odstrzeli tę reformę, by postawić Gowina do kąta i nie wzmacniać go politycznie. 18:38, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CB bez pasożyta CTCB bez pasożyta CT

5 1

Ciekawe co do powiedzenia miał "opozycjonista", zakochany w Toruniu J. Ardanowski? 19:21, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 0

Miny tych ludzi na drugim planie, mówią same za siebie... 15:57, 13.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone