Zamknij
REKLAMA

Studenci seniorzy ASzW i KUTW rozpoczęli nowy rok akademicki

19:23, 14.10.2017 | i
Skomentuj Ślubowanie studentów Akademii Sztuk Wszelakich w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Dzisiaj w Filharmonii Pomorskiej kilkuset studentów seniorów z Bydgoszczy i okolic wzięło udział w inauguracji  roku akademickiego  Akademii Sztuk Wszelakich (Humanistyczny Uniwersytet Każdego Wieku) i Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działających w Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Uczelnie wyższe w Polsce coraz bardziej dotyka niż demograficzny. Problemów z naborem nie mają uniwersytety trzeciego wieku w naszym mieście, a społeczność akademicka seniorów jest coraz bardziej liczna. Dla coraz liczniejszych roczników studiów przed uroczystością inauguracji roku akademickiego dla słuchaczy Akademii i Kujawiaka partnerzy Pracowni Integracji Międzypokoleniowej przygotowali ofertę promocyjną siłowni, klubów fitness, spa, szkół języków obcych, biur podróży, domów wczasowych, restauracji, kawiarni i wielu innych.

Natomiast inauguracja nowego roku akademickiego miała przebieg niezwykle uroczysty. Po odśpiewaniu Gaude Mater Polonia studenci seniorzy złożyli ślubowanie. Ślubowali poszukiwać prawdy, piękna, dobra i sprawiedliwości, postępować tak, by swoim zachowaniem czynić przykład innym oraz strzec dobrego imienia, honoru i godności ojczyzny, regionu, miasta i społeczności akademickiej. Po ślubowaniu rozległo się "Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!" ("Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi!").  Potem studenci-seniorzy wysłuchali wykładu rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Jacka Woźnego zatytułowanego „Historia uniwersytetów”. Inaugurację uświetnił występ Żeńskiego Chóru Kameralnego „Belcanto” z Kujawskiego UTW.

 * * *

ASW i Kujawski UTW to projekty edukacyjne realizowane przez Pracownię Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Aktualnie przy Pracowni istnieje 6 grup słuchaczy liczących od 120 do 150 osób. Opłata semestralna za udział w projekcie to tylko 30 złotych. Każdy projekt to wykłady, warsztaty, seminaria, zajęcia terenowe, zabawy okolicznościowe, zajęcia dodatkowe takie jak Grupa Plastyczna, Klub Pracy Twórczej „Pipsztyk”, Żeński Chór Kameralny „Belcanto”, Teatr Form Różnych „Nasza Klasa”, Zespół Tańca Nowoczesnego „noWa”, Klub Gier Karcianych i Planszowych „Hetman”, Kinowy Klub Dyskusyjny „Kakadu”, „CyfrAkademii Sztuk Wszelakich (Humanistyczny Uniwersytet Każdego Wieku) i Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wiekuowy Senior”, Grupa Wolontariatu Międzypokoleniowego „Bez Granic”, Klub Seniora „Uniwerek”, Koło PTTK i wiele innych.

Niebieski lub czerwony indeks słuchacza ASW i Kujawski UTW uprawnia do wielu zniżek oraz ofert specjalnych u partnerów PIM KPCK w Bydgoszczy. Nad Akademią Sztuk Wszelakich i Kujawskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku opiekę merytoryczną sprawuje tzw. „duża” Rada Naukowo-Programowa składająca się z 21 bydgoskich naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej im. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala oraz Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Przewodniczącym Rady Akademii Sztuk Wszelakich jest prof. dr hab. Andrzej Dyszak, a przewodniczącym Rady Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest dr hab. Janusz Sytnik-Czetwertyński.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

PiotrPiotr

3 2

Uwaga z wypowiedzi Gowina oraz z reformy nauki i adademii w Ustawie 2.0 linki:
https://www.youtube.com/watch?v=qhFBAinRu20 http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/...2477482d40fb1252b34e85bb.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=aYTuSwEHA-Q
wynikają następujące zmiany dla UTP w Bydgoszczy (UKW się nie interesowałem)
- Uniwersytet stanie się uniwerstytetem wyższym zawodowym, (czyt. szkołą zawodową)
- według nowej kategorii uniwersytetów spadnie do rangi C najgorszej, co oznacza ciecia w finansowaniu i braku możliwości nadawania stopnia doktora a nawet magistra(dopiero od B i wyżej można to robić). Kategorię uniwersytetu będzie oceniało grono międzynarodowe,
- znaczny spadek liczby studentów jak i pracowników(jeden prowadzący na 13 studentów, należy wziąć pod uwagę że prowadzący będzie musiał posiadać silny dorobek naukowy, a nauczycielem będzie można zostać tylko po uniwersytetach B+)
- prawdopodobnie liczba studentów spadnie do 3 tys. pod koniec 2019 r. z racji niżu demograficznego jak i tego że w Polsce znów ogromnego znaczenia nabierze jakość instytucji naukowej, i przestanie się liczyć sam dyplom, a nabierze znaczenie instytucja która ją wydała
- UMK prawdopodobnie zostanie uniwersytetem badwaczym kategorii A z możliwością doktoryzowania.
- Reforma wchodzi o 1 października 2018, a ostateczna nowa kategoria uniwersytetów zostanie wprowadzona od 2021 07:46, 15.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

erykeryk

2 1

A co mówił min. Gowin w sprawie przyszłości Kujawskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku? 19:14, 15.10.2017


Beonard LorowskiBeonard Lorowski

1 4

Pytajom mnie niekturzy, jak to morzliwe, rze po dwuch klasach fryzjerskiej zawodufki ja rektorem jezdem. Bo łu nas demonkrancja jezd i każden robi co chce: Angela przyjmuje imniegrantow, a ja idiotow i kretinow do sfojej Akademie. I rzeby nie było kómoterswta, ekzaminuję jeich łosobiście. 15:46, 15.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%