30 polityków, artystów i działaczy społecznych wystosowało do prezydenta Rafała Bruskiego apel, by po likwidacji Gimnazjum nr 24 zachować przeznaczenie budynku przy ul. Kościuszki 37 na cele oświatowo-kulturalne.
Podczas konferencji prasowej radny Jarosław Wenderlich odczytał dzisiaj apel 30 polityków, artystów i działaczy społecznych do prezydenta Rafała Bruskiego, by po likwidacji Gimnazjum nr 24 zachować przeznaczenie budynku przy ul. Kościuszki 37 na cele oświatowo-kulturalne.
- To nie jest miasto zunifikowane i jednolite. To miasto ma swoiste cechy i enklawy. Taką enklawą godną zainteresowania, rozwoju i opieki jest właśnie ta dzielnica, zwana Londynkiem, okolica tejże szkoły. Szkoła w tym miejscu odgrywa ogromną rolę, nie tylko edukacyjną, ale i społeczną oraz kulturotwórczą - mówił radny dr Stefan Pastuszewski i zachęcał do refleksji nad systemem oświatowym miasta Bydgoszczy i nad rzeczywistością społeczną miasta. - XIX wiek, XX wiek, wszystkie państwa Europy budowały sieć szkół, we wsiach i dzielnicach po to, aby nie tylko zbliżyć edukację do społeczeństwa, ale po to, by społeczeństwo emancypować kulturalnie i społecznie - dowodził dr Pastuszewski i podkreślił wyjątkowość szkoły przy ul. Kościuszki. - Jerzy Sulima -Kamiński poświęcił na współpracę z młodzieżą tej szkoły kilka lat. Jeśli przyjmiemy model społeczeństwa partycypującego w decyzjach samorządu, to nie wyobrażam sobie, żeby w tym miejscu było coś innego niż szkoła - tłumaczył dr Pastuszewski i dodał, że jednym ze sposobów utrzymania dotychczasowych funkcji obiektu przy ul. Kościuszki mogłoby być utworzenie w nim filii Młodzieżowego Domu Kultury nr 3. Innym pomysłem mogłoby być utworzenie szkoły branżowej. - Szkoła branżowa dla Pesy - to jest koncepcja, która też już żyje. Mechaniczna, elektromechaniczna, nawet elektroniczna, bo przecież wagony Pesy nasycone są elektroniką. W Bydgoszczy mamy za mało szkół branżowych - dowodził radny Pastuszewski, dodając, że przeznaczenie budynku dla Straży Miejskiej byłoby dla tożsamości miejsca pomysłem fatalnym.
Za kontynuacją funkcji oświatowej w budynku opowiedział się też osiedlowy radny Szczepan Warmijak. - Współpraca osiedlowej rady ze szkoła układała się znakomicie. Należałoby kontynuować działalność oświatową - zadeklarował Warmijak.
Córka bydgoskiego pisarza, Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Elżbieta Kamińska-Zielińska przypomniała, że pięciuset mieszkańców Bydgoszczy złożyło podpisy pod wnioskiem do Rady Miasta i prezydenta o zachowanie funkcji szkolnej. - Zbliżają się 90. urodziny Sulimy i w Izbie Pamięci Jerzego Sulimy-Kamińskiego, która jest w tej szkole, warto byłoby zorganizować uroczystość upamiętniającą jego i historię tego miejsca - zaapelowała córka autora "Mostu Królowej Jadwigi".
* * *
LIST OTWARTY DO PREZYDENTA BYDGOSZCZY
Zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem by w budynku przy ulicy Kościuszki 37 tak jak dotychczas były realizowane cele oświatowo-kulturalne, co najpewniej byłoby spełnione przez umiejscowienie tam jednostki oświatowej. Nikt inny, lecz my, absolwenci, byli pracownicy, przyjaciele szkoły znamy problemy "Londynka" i tej części miasta.
Szkoła przy ul. Tadeusza Kościuszki jest swego rodzaju integratorem lokalnej społeczności, ona łączy te często zróżnicowane społeczeństwo. To w niej wyrównywane są szanse dzieci z rejonów Bocianowa i bydgoskiego Śródmieścia.
Błędem byłoby zakończenie dotychczasowej sytuacji i zaprzepaszczenie tej wszelkiej pozytywnej energii, która wykształciła się przy ulicy Kościuszki - już od szkoły podstawowej nr 5 im.Józefa Wybickiego, przez Gimnazjum nr 24 im.Jerzego Sulimy-Kamińskiego, do chwili obecnej.
Panie Prezydencie apelujemy by przy ul. Kościuszki 37 wciąż kształcono bydgoskie dzieci i młodzież.
Co należy podkreślić nasz apel zbieżny jest z podjętą dn.20 czerwca 2017 r. uchwałą nr 2/2017 Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto.
"List 30" - Wykaz osób popierających apel w sprawie szkoły przy ul.Kościuszki 37
1) Elżbieta Kamińska-Zielińska – artysta-plastyk, córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego,
2) Dr Stefan Pastuszewski – samorządowiec, poeta, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Bydgoszczy
3) Jarosław Wenderlich – radca prawny, radny miasta Bydgoszczy, absolwent SP nr 5 im.J. Wybickiego przy ul.Kościuszki
4) Andrzej Mazurowicz – działacz I Solidarności, wieloletni trener kadry narodowej w wioślarstwie, odznaczony medalem Kazimierza Wielkiego
5) Teresa Krzycka – przewodnicząca Rady Osiedla Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto
6) Teresa Misiewicz – tłumacz języka niemieckiego, organizator Klubu Prawicy Bydgoskiej, członek zarządu Akcji Katolickiej
7) Tomasz Latos – poseł na Sejm RP, lekarz
8) Ewa Kozanecka – poseł na Sejm RP, magister administracji
9) Piotr Król – poseł na Sejm RP, b.radny miasta Bydgoszczy
10) Łukasz Schreiber – poseł na Sejm RP, magister administracji
11) Michał Krzemkowski – radny Sejmiku Województwa, pisarz
12) Andrzej Młyński – radny miasta Bydgoszcz, przewodniczący Rady Osiedla Tatrzańskie
13) Paweł Bokiej – radny miasta Bydgoszczy, współpracownik posła na Sejm RP
14) Szymon Róg – radny miasta Bydgoszczy, współpracownik posła na Sejm RP
15) Dr Grażyna Szabelska – wykładowca akademicki, radna miasta Bydgoszczy
16) Dr Marek Szymaniak - historyk, kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej, były nauczyciel w szkole przy ul. Kościuszki
17) Tomasz Rega – radny miasta Bydgoszczy, wiceprzewodniczący KR PIS
18) Kazimierz Drozd – samorządowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy
19) Andrzej Kaczmarek – radny miasta Bydgoszczy, emerytowany dyrektor szkoły na osiedlu Czyżkówko
20) Bogdan Dzakanowski – działacz społeczny, radny miasta Bydgoszczy
21) Alicja Witowska-Araszkiewicz – radna miasta Bydgoszczy, wiceprzewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Bydgoszczy
22) Zdzisław Tylicki – przewodniczący PZERiI w Bydgoszczy, przewodniczący Rady Osiedla Wzgórze Wolności
23) Mirosław Jamroży – radny miasta Bydgoszczy, przewodniczący KR PIS
24) Jan Szopiński – wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, wieloletni samorządowiec
25) Łukasz Religa – redaktor „Portalu Kujawskiego”
26) Jarosław S. Kaźmierczak – dziennikarz sportowy
27) Krystian Frelichowski – działacz społeczny, radny miasta Bydgoszczy,
28) Jan Gaul – działacz społeczny, radny miasta Bydgoszczy
29) Stanisław Grodzicki – spółdzielca, radny miasta Bydgoszczy
30) Karol Będkowski – były radny miasta Bydgoszczy, społecznik