Zamknij
REKLAMA

Skąd znamy ten dom? Z „Mostu Królowej Jadwigi”

08:26, 10.01.2018 | was
REKLAMA
Skomentuj
Królowej Jadwigi 10. Fot. Jacek Nowacki

Dobiega końca remont wybudowanej w końcu XIX wieku (1890-92) kamienicy przy ul. Królowej Jadwigi 10.  Mieszkał tutaj Jerzy Sulima-Kamiński. „Kamyczka” z pewnością ucieszyłby ogromnie widok odnowionej elewacji domu, w którym się wychowywał.

Z balkonu tej kamienicy (od strony podwórza) bohater najsłynniejszej sagi bydgoskiej spoglądał na rodzinne miasto. Bydgoszcz przedwojenna mocno się różniła od dzisiejszej. Niektórych budynków już nie ma. Jednak wiele opisanych przez Jerzego Sulimę-Kamińskiego elementów miejskiej zabudowy rozpozna każdy bydgoszczanin.

 Oto widok z balkonu kamienicy przy Królowej Jadwigi 10 w okresie międzywojennym:

„Na pierwszym planie  czerwony a ponury jak więzienie masyw garbarni Bucholca z wysokim, żeglującym na tle chmur kominem.

Zaczynając od prawej, widzi się z balkonu wieżę ciśnień, usytuowaną na Wzgórzu Dąbrowskiego, pośród gęstej zieleni starego, na poły dzikiego parku.

Idąc wzrokiem coraz bardziej na lewo natrafia się na wysmukłe stożki wieżyc kościoła pojezuickiego.

Przy nim, też zaszyta w zieleni, stoi niska, przysadzista fara ze śmiesznie nieproporcjonalną wieżyczką.

Nieco bliżej, ale jeszcze bardziej na lewo, puczą się szare kopuły synagogi.

Wyraziście rysuje się sylweta zboru ewangelickiego przy placu Kościeleckich, fragment poczty głównej, teatr miejski, dom towarowy „Be-De-Te” i zbór ewangelicki przy placu Wolności.

Jeszcze bardziej w lewo, już znacznie bliżej naszego domu, bezpośrednio na lewym brzegu Brdy, przytupują sztance fabryki rowerów „Tornedo”  i dygocą fundamenty gmachów dyrekcji kolejowej.

Bulwarem przechadzają się spacerowicze, toczą się wózki dziecięce i fotele inwalidzkie. Na rzece trenują ósemki klubów wioślarskich. Sternicy wydają przez blaszane tuby chrapliwe komendy docierające do mnie z opóźnieniem.”

W czerwcu 2013 roku na frontowej ścianie kamienicy przy Królowej Jadwigi 10 odsłonięta została tablica upamiętniająca Jerzego Sulimę-Kamińskiego. W uroczystości uczestniczyły m.in. żona pisarza Irena, córka Elżbieta i wnuczka Kamila.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

przecieżprzecież

3 0

z balkonu od strony podwórza niewiele widać, ale na pewno nie to wszystko co,,opisuje,, autor.( topografia ).Jest to tworzenie opisu częściowo z wyobrazni - ale autor ma do tego prawo.Ot i cała tajemnica 21:43, 10.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone