Zamknij
REKLAMA

W biegunarium w Myślęcinku zamieszkają misie, foki i pingwiny

14:49, 12.02.2018 | W.N
REKLAMA
Skomentuj
Autor: Michael Van Woert /z: Wikipedia/

Za dwa lata do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku wprowadzą się m.in. foki, pingwiny, niedźwiedzie i lisy polarne, rosomaki oraz renifery i woły piżmowe. Tydzień temu został ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę kompleksu wybiegów dla zwierząt okołobiegunowych w Myślęcinku.

W przeciągu dwóch lat w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku powstanie biegunarium. 5 lutego ogłoszony został przetarg na prace projektowe i budowlane (tryb „zaprojektuj i wybuduj”).  Biegunarium ma znajdować się w tylnej części istniejącego zoo. Najwięcej miejsca w nowej części ogrodu zajmą niedźwiedzie polarne. Strefa dla nich wyznaczona wyniesie blisko 3800 metrów kwadratowych.

Biegunarium będzie zlokalizowane w głębi ogrodu zoologicznego, gdzie teraz znajdują się wybieg dla dzików i nieużytkowane tereny zielone. Na jego terenie znajdą się m.in. gawry, skały i basen. Cześć basenu ma być przeszklona, żeby można było oglądać pływające zwierzęta z poziomu obniżonego chodnika.

Kolejne dwa duże wybiegi powstaną dla reniferów i wołów piżmowych. Będą one rozdzielone wspólnym budynkiem mieszczącym stajnie oraz zaplecze gospodarcze. Cały teren przeznaczony pod te dwa gatunki zajmie ponad 3 tys. 900 metrów kwadratowych.

W południowej części znajdzie się z kolei strefa przeznaczona dla fok. Wybieg dla tych zwierząt będzie składał się głównie z dużego basenu zewnętrznego, wraz z mniejszymi powierzchniami suchymi. Uzupełni je budynek zaplecza technicznego. Część basenu ma zostać przeszklona, aby umożliwić zwiedzającym oglądanie fok pływających w akwenie. Teren przeznaczony pod ten gatunek, to około 1 tys. 400 m kwadratowych.

Podobną budowę ma mieć strefa dla pingwinów, ale zajmie ona znacznie mniej miejsca (niespełna 500 metrów kwadratowych). Podobnie jak dla fok, ich wybieg to basen oraz część sucha, z budynkiem zaplecza technicznego związanym z technologią basenową i filtracją wody.  Powierzchniowo najmniejszy teren zajmować będzie wybieg łączony dla lisów polarnych i rosomaków. Łączna powierzchnia terenu to ok. 400 m kwadratowych.

Wszystkie wybiegi i baseny mają być zaaranżowane w sposób możliwie wiernie oddający naturalne środowisko zwierząt. Będą wyposażane w elementy dostosowane odpowiednio do potrzeb, trybu życia i aktywności w zależności od gatunku.

Powierzchnia całego kompleksu wybiegów wyniesie 13 tysięcy metrów kwadratowych. Szacowany koszt inwestycji – 10 mln zł.

/Źródło informacji: www.bydgoszcz.pl/

(W.N)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

LeonLeon

3 4

W kolejnym etapie "rozwoju" bydgoskiego zoo proponuję klatkę w ratuszu i trzymanie w niej małp. Mieszkańcy będą wiedzieli na "dzień dobry" czego mogą się spodziewać po magistracie. 07:43, 13.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

0 1

Czuć na odległość hurtem i detalem. 11:03, 13.02.2018


maximaxi

0 1

Ty matole-na pingwinach i małpach też się znasz? Leon też jest Zdzichem,Budzbonem czy innym Twoim koszmarem?
Biedny Ty jesteś-poskarż się moderatorowi... 17:40, 13.02.2018


REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone