Zamknij
REKLAMA

Dlaczego nie został ocieplony „elektronik”?

08:53, 14.04.2018 | was
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie nadesłane

- Czy tak zachowuje się dobry gospodarz? Jak można porywać się na nową inwestycję, kiedy budynek szkolny i sąsiedni internat pozostają bez ocieplenia?  - pyta nasz czytelnik. Jego pytanie dotyczy Technikum Elektronicznego, które jest zaliczane do czołówki krajowej (obecnie drugie miejsce w rankingu „Perspektyw”, w zeszłym roku pierwsze).

Prezydent Rafał Bruski zapowiedział rok temu, że w nagrodę za świetnie wyniki, które szkoła od lat osiąga, zostanie wyposażona w nowoczesną halę sportową. Na wizualizacjach hala wygląda odlotowo, czego niestety nie da się powiedzieć o budynkach, które zajmuje Zespół Szkół Elektronicznych oraz internat.

Dlaczego „elektronik” nie został ocieplony, skoro realizowany jest w Bydgoszczy program termomodernizacji, z którego dobrodziejstw skorzystało już wiele placówek oświatowych w mieście? - Projekty do termomodernizacji były wybierane na podstawie audytów z 2015 roku - ustaliła na naszą prośbę Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta. Kluczową rolę odgrywał wskaźnik efektywności energetycznej (im większy efekt, tym wyższy pułap dofinansowania unijnego). Miasto wybierało placówki o najwyższym wskaźniku (powyżej 50%).

Efektywność termomodernizacji budynku szkoły, którą zajmuje Zespół Szkół Elektronicznych przy Karłowicza oceniono na 46,54 %, a jej koszt na  3 mln 389 tys. zł. Większą efektywnością - 56,78% -  mógł się  poszczycić budynek internatu. Koszt termomodernizacji oszacowano na blisko 2 mln zł. (Dla przypomnienia, na budowę hali sportowej przy „elektroniku” zabezpieczono w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta 10 mln zł.)

- Internat nie mógł być zgłoszony do dofinansowania – wyjaśnia Marta Stachowiak. Ze wsparcia w ramach RPO/ZIT, jeśli idzie o termomodernizację, wykluczone są budynki publiczne o charakterze mieszkalnym np. internaty czy bursy.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

OO

9 4

To jakaś choroba, że najlepsze szkoły w Bydgoszczy są tak niedoinwestowane. TE wygląda, jak wygląda, a VI LO to także budowlana degrengolada. Aula nieczynna, bo budynek się sypie. Brak porządnych warunków dla wf.
Chyba im niższy poziom szkoły, tym lepsze warunki. No i jednocześnie remontuje się szkoły, które są likwidowane - np.
na ul. Hetmańskiej. Paranoja. 11:48, 14.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

6 5

Takich mamy gospodarzy, ubekistan na odlocie. "Menedżerów" z bolszewickiej łaski. Byle urzędniczyna (najpewniej darmozjad), zapewne mający luksusowe na nasz koszt warunki zbędnej nam podatnikom "pracy" (jak np. Zespół ds. Nadzoru Właścicielskiego - Sielanka 8 - willa, ADM-y, ROM-y), kieruje się jakąś tam mglistą "efektywnością", a nie zdrowym rozsądkiem. W Elektroniku, uczą się setki uczniów, przyszłość narodu. A w wypasionych budynkach urzędów? Może tu chodzi, aby KPEC miał jak największą sprzedaż? Przedstawione przez p. M.Stachowiak kwoty, to tylko suche i do tego podejrzanie wysokie liczby. Trzeba, aby łgarze przedstawili wiarygodny kosztorys wykonawczy wraz z NIEZBĘDNYM zakresem robót "termomodernizacyjnych". Porównać do cen wolnorynkowych, a szybko może się okazać, że tylko Ratusz przepłaca za wszystko. Łącznie z utrzymywaniem setek niepotrzebnych stanowisk pasożytniczych. No, ale w wyborach nie głosuje budynki, a ludzie. W tej liczbie bardzo zdyscyplinowani urzędnicy, którzy zasiadają w komisjach wyborczych, jakże często im przewodnicząc. Tworząc tym samym swoistą sitwę gwarantującą pewne głosy ich szefom. Zdemoralizowanemu jaśnie p.Bruskiemu i jego "dworowi". 13:25, 14.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Może gospodarz?Może gospodarz?

7 4

regionu toruński marszałek P. Całbecki da na ten cel nasze bydgoskie pieniądze, zamiast lokować prawie wszystkie w toruńskie instytucje? Tylko ,żeby to nie były ochłapy, tak jak na zabytkowy budynek przychodni na ul. Gdańskiej - 10 tys.PLN. 15:58, 14.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

4 3

Niepotrzebnie dyrektor ZSE oszczędzał na ogrzewaniu zimą, w okresach wolnych od nauki zwykł ostro skręcać grzejniki, co zapewne dało mniejsze straty ciepła a przez to gorszą lokatę w miejskich rankingach budynków do termomodernizacji.
Panie Romanie, dobre gospodarowanie mieniem - zwłaszcza tym publicznym, jest obecnie passe i wśród partyjnej hołoty rządzącej miastem może spotkać za to tylko kara. 08:32, 15.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PopisPopis

2 3

@lol. Efektywność energetyczna to współczynnik nie mający nic wspólnego z zakrecaniem kaloryferów, raczej z biedą w pisowskiej oświacie i ze zbyt niskimi subwencjami od minister edukacji. 09:30, 15.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lollol

1 0

no nie...
"Efektywność energetyczna ? oznacza ilość zaoszczędzonej energii ustaloną w drodze pomiaru lub oszacowania zużycia przed wdrożeniem środka mającego na celu poprawę efektywności energetycznej i po jego wdrożeniu, z jednoczesnym zapewnieniem normalizacji warunków zewnętrznych wpływających na zużycie energii."

Poza tym spójrz na to, że internat ZSE to ta sama technologia budowy co szkoła, w tej samej lokalizacji, tak samo "stary", jednak posiada o ponad 10% większą EE. Przypadek? Nie sądzę!
W internacie mocniej grzeją, stąd więcej energii "ucieka" przez wszelkie przegrody, więc termomodernizacja przyniesie więcej korzyści. 12:06, 15.04.2018


REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone