Zamknij
REKLAMA

Dworcowa 19. Kamienica z dotacją na remont elewacji

21:51, 13.05.2018 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Rada miasta przyznała Stowarzyszeniu Śródmiejskiemu dotację w wysokości 120 tys. zł na remont elewacji frontowych budynku na rogu Dworcowej  i Warmińskiego.

I na zewnątrz, i w środku ten budynek wygląda obskurnie, za wyjątkiem piętra, które zajmuje Kancelaria Prawnicza "Lege artis" Kuropatwiński Lewicki. Ponieważ kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, jej właściciel mógł się starać o dofinansowanie prac remontowych z puli, jaką miasto co roku przeznacza na remonty konserwatorskie.

Wnioskodawca (Stowarzyszenie Śródmiejskie, którym zarządzają Jarosław Kuropatwiński i  Artur Lewicki) oszacował koszt remontu elewacji frontowych na 468.981 zł. Dofinansowanie ze strony miasta wyniesie 120 tys. zł.

Stowarzyszenie Śródmiejskie ma  w związku z tą  kamienicą inne poważne zamiary. Jego projekt pn. „Kompleksowe działanie społeczne związane z projektem inwestycyjno-rewitalizacyjnym  dotyczącym budynku przy ul. Dworcowej 19” znalazł się wśród projektów społecznych wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji, co umożliwia autorom podjęcie starań o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tego przedsięwzięcia. Wartość całkowita projektu to 3 mln 213 tys. zł, stowarzyszenie chce uzyskać dofinansowanie w wysokości 2.731.050  zł.

Na tym nie kończą się plany stowarzyszenia zarządzanego przez panów  Kuropatwińskiego i Lewickiego w odniesieniu do sędziwej kamienicy na rogu  Dworcowej i Warmińskiego. Wystartowało ono w naborze do Gminnego Programu Rewitalizacji także z projektem inwestycyjny pn. „Stworzenie Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości – Dworcowa 19”.

Stowarzyszenie  Śródmiejskie chciało uzyskać na realizację swojego projektu inwestycyjnego dofinansowanie w wysokości 2 mln 385 tys. zł. Ratuszowy zespół weryfikujący uznał, że wparcie może wynieść tylko 800 tys. zł, ale  wpisał ten projekt na listę rezerwową z następującą uwagą: „Remont 2 zdegradowanych zabytkowych kamienic z pustostanami – po remoncie przeznaczenie na funkcje mieszkaniowe, handlowo usługowe, siedziby stowarzyszeń. Konieczność doprecyzowania zakresu kwalifikowanego do dofinansowania - wyłączenie funkcji komercyjnych, w obecnym kształcie projekt wydaje się w dużym stopniu ukierunkowany na działalność dochodową.”

Czy to oznacza, że projekt inwestycyjny Stowarzyszenia  Śródmiejskiego ma szansę dostania się na listę podstawową, jeżeli zostaną „wyłączone funkcje komercyjne”? - Wpis na listę rezerwową oznacza możliwość ubiegania się o wsparcie projektu rewitalizacyjnego w przypadku wycofania się któregoś z wnioskodawców z listy podstawowej lub wystąpienia uwolnienia środków w ramach projektów podstawowych (np. oszczędności poprzetargowe) – wyjaśniła nam Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

(Ewa Starosta)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

OO

9 2

Im szybszy będzie remont, tym lepiej. 09:12, 14.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

najpierw najpierw

6 1

REMONT - jakże konieczny, zaś potem jakieś kombinacje ( oj jaka kasa za tym stoi ) pod niewiele mówiącym ale napompowanym...,,działaniem społecznym,,, czyli raczej BEZ kasy.Jednak raczej chodzi o kompleksowy remont domu dla celów własnych ( jak tam z własnością ? ) ale niby dla.....no właśnie robienia kasy dla siebie.Proszę bardzo o ZDECYDOWANY wkład własny a nie coś dla siebie naszym kosztem. 08:16, 15.05.2018


© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone