Zamknij
REKLAMA

IV krąg Opery Nova będzie na bank! Deklaracja podpisana!

14:29, 12.06.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj

Marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dyrektor Opery Nova Maciej Figas podpisali dzisiaj deklarację w sprawie wspólnych działań zmierzających do realizacji projektu inwestycyjnego pod nazwą "Rozbudowa Opery NOVA w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową.   Samorząd województwa oraz miasto Bydgoszcz podzielą się po połowie kosztami inwestycji.

W podpisanym dzisiaj porozumieniu władz województwa, miasta i opery  instytucja kierowana przez dyr. Macieja Figasa zobowiązuje się do współpracy przy realizacji projektu, a także uczestniczenia w procedurach formalno-prawnych oraz pozyskiwaniu środków finansowych niezbędnych do realizacji inwestycji. Instytucja będzie też współpracować w tym celu ze spółką Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne, do której powołania przygotowuje się samorząd województwa.

W podpisanym dzisiaj porozumieniu Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie zobowiązują się  do pokrycia po 50 procent kosztów całkowitych przygotowania dokumentacji technicznej oraz po 50 procent kosztów całkowitych budowy wraz z wyposażeniem. Warunki sfinansowania budowy parkingu przy operze zostaną ustalone później.

 Porozumienie będzie obowiązywać po wyrażeniu zgody i podjęciu odpowiednich uchwał przez Sejmik Województwa i Radę Miasta Bydgoszczy, a szczegółowe zasady finansowania, partycypacji i przekazywania środków określi umowa wykonawcza.

- Chciałbym życzyć nam wszystkim, aby realizacja inwestycji IV kręgu nie trwała tak długo jak opery, która już dzisiaj nam służy - powiedział Piotr Całbecki. Marszałek województwa odniósł się też do konfliktu, jaki zaistniał na linii miasto Bydgoszcz - organizator festiwalu filmowego "Camerimage".  - Ja mogę tylko ubolewać, że tak się toczą rzeczy, że ten festiwal, mam nadzieję, że zostanie w Bydgoszczy, bo jest to dobre miejsce na organizację. Przyjął się i jest lubiany przez mieszkańców Bydgoszczy, nasz region. Może dzisiejsza decyzja, deklaracja, pomoże kiedyś w unormowaniu tych relacji, bo one rzeczywiście się popsuły. Nie z winy nas tutaj, którzy współfinansują (...) ten festiwal - powiedział marszałek i wyraził nadzieję, że warunki, które powstały po podpisaniu porozumienia przyczynią się, że festiwal pozostanie w Bydgoszczy.

Radny województwa Roman Jasiakiewicz podkreślił, że podpisanie deklaracji to ważny dzień dla Opery Nova. Zastrzegł jednak, że pokłady nieufności są bardzo duże wobec korzystnych dla Bydgoszczy planów.

- To bardzo dobry przykład współpracy między miastem a samorządem - ocenił akt podpisania deklaracji prezydent Rafał Bruski i dodał: - Państwo doskonale wiecie, że nie zawsze nam z panem marszałkiem po drodze. To jest o tyle naturalne, że każdy samorządowiec, burmistrz, wójt, prezydent chciałby i oczekuje wsparcia od samorządu województwa.

O korzyściach, jakie mogą wyniknąć z faktu wybudowania IV kręgu, mówili również m.in. dyrektor Opery Nova Maciej Figas, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który jest też urlopowanym pracownikiem opery i radny województwa Maciej Świątkowski. Ten ostatni wskazał na korzyści, jakie powstaną dla miasta w przypadku organizacji dużych kongresów naukowych w operze i IV jej kręgu. - Pozostaje nam wszystkim trzymać kciuki za współpracę pana marszałka, pana prezydenta, pana dyrektora - podsumowała radna województwa Dorota Jakuta.

Trzymanie kciuków będzie nieodzowne, bo przed nami wybory samorządowe i trudno powiedzieć, czy po wyborach determinacja będzie tak niezłomna jak ukazała się wszystkim dzisiaj podczas konferencji prasowej połączonej z podpisaniem deklaracji. A będzie ona musiała być niezłomna, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że na razie "pieniędzy nie ma". Pustkom w kasie, zwłaszcza w kasie województwa kujawsko-pomorskiego, próbował zaradzić prezydent Rafał Bruski, który podsunął pomysł, że parking przy IV kręgu mógłby zostać wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obaj politycy Platformy: i marszałek Całbecki, i prezydent Bruski, przyznali, że na środki unijne nie ma specjalnie co liczyć w przypadku tego projektu.

Kiedy dowiemy się, ile będzie kosztować IV krąg zdradził Rafał Bruski: - Jak będzie rozstrzygnięty przetarg - powiedział prezydent Bydgoszczy i dodał, że ile to będzie to trudno określić, bo gdy przetarg będzie rozstrzygany, ceny na materiały i robociznę będą już najprawdopodobniej historyczne do dzisiejszych.

Na możliwy wariant sfinansowania inwestycji wskazał marszałek Piotr Całbecki, który stwierdził, że istnieje "możliwość dłużnego finansowania". - Po to spółkę inwestycyjną powołaliśmy, aby to ona była również podmiotem, który reguluje zobowiązania, nie obciążając bezpośrednio budżetu województwa, a jedynie poprzez subsydiowanie, na przykład większe, wyższe, działalności opery. Będziemy mogli przekazywać w ten sposób środki na spłatę kredytu, czyli w rachunku bieżącym, co jest z naszego punktu widzenia i planowania inwestycji, też zobowiązań finansowych, dużo bardziej komfortowa sytuacja, pozwalająca nam właśnie na realizację czasami inwestycji ogromnych, oczywiście, kiedyś do spłaty, ale nie obciążających bezpośrednio budżetu,  w perspektywie wieloletniego planu finansowego, który musimy trzymać w ryzach, bo tak to reguluje ustawa o finansach publicznych - opisał możliwy sposób sfinansowania budowy IV kręgu Piotr Całbecki.

Natomiast z odpowiedzi prezydenta Bruskiego na pytanie, czy podpisanie deklaracji wpłynie na nowe ułożenie  relacji między miastem a organizatorem festiwalu Camerimage wynika, że nie jest to możliwe. Prezydent Bydgoszczy wskazał, że podpisał już umowę przygotowaną na ten rok i wszystkie szczegóły zostały w niej dopracowane i że została ona wysłana do podpisu do prezesa Fundacji Tumult, organizatora festiwalu "Camerimage".

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

ErykEryk

19 5

A co z rozbudowa Filharmonii??? 17:50, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bruski przegra wyborBruski przegra wybor

24 12

Bruski po raz kolejny pokazuje że to ON jest winny odejścia Camerimage!
Zap0łaci za to wysoka cenę w wyborach!
Impotent inwestycyjny! 17:59, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Seba-76Seba-76

12 3

Chyba będą wybory na jesień? ;) Rozbudowy filharmonii nie będzie, bo ciągle nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
Umowa na Camerimage została podobno wysłana Żydowiczowi do podpisu. 18:26, 12.06.2018

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

ErykEryk

8 6

Podobno Bruski blokuje plan zagospodarowania przestrzennego dla centrum z filharmonia 18:37, 12.06.2018


Seba-76Seba-76

7 4

Eryk@ niby dlaczego miałby blokować? Przecież budynek FB zaraz się rozsypie, podobnie zresztą jak teatr.
Na czwarty krąg, filharmonie i teatr potrzeba minimum 0,5 miliarda złotych. To wszystko więc patykiem na Brdzie pisane, bo miasto i urząd marszałkowski takich pieniędzy nie mają. W tej perspektywie unijnej pieniędzy nie ma, przyszła będzie mniejsza i na kulturę pewnie zabraknie.
Na ministerstwo też nie ma co liczyć, bo właśnie obcięło dotacje na niektóre festiwale.
Obchodzimy podobno stulecie niepodległości. Wojewoda obiecał pieniądze dla opery i filharmonii. Pieniędzy oczywiście nie ma do tej pory. 19:02, 12.06.2018


@Eryk@Eryk

9 5

Podobno. Podobno Latos i Złotowski leją swoje żony.
20:22, 12.06.2018


@eryk@@eryk@

8 5

Też to gdzieś slyszalem 20:51, 12.06.2018


marekmarek

0 0

Pieski Bruskiego nie znają granic ! przestańcie pisać bzdury bo nie da się tego czytać miejcie o drobinę tupety 11:00, 14.06.2018


OjciecOjciec

13 9

W innych miastach uczniowie do szkoły średniej jeżdżą za darmo a my wydamy dziesiątki jak nie setki milionów na salę dla bonzów od władzy. 20:16, 12.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EmeryEmery

4 9

Fakt, w innych miastach prezydenci dbają o rozwój uczniów i płacą za ich edukacje kulturalną i intelektualną a nie tylko fundują zawody sportowe i kino 20:48, 12.06.2018


ludzieludzie

5 6

wam wszystkiego mało.Skąd na to brać, biorąc POd uwagę skalę wyprowadzania naszych ( uczciwie płacacych ) podatków.Proszę o zachowanie umiaru i proporcji.Aby dawać, najpierw trzeba pozyskiwać.Sami widzicie (?) jaka jest ogromna skala zaniedbań z przeszłości. począwszy od komuny aż do niedawnych fatalnych niby rzadów PO-PSL, w których to szeregach wciąż pełno komuny. 21:19, 12.06.2018


Bruski szkodziBruski szkodzi

26 9

Porozumienie to nie umowa!
Bruski przegra. Jestem więcej niż pewna!!! 21:17, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak w matmiejak w matmie

7 3

minus razy minus,( czyli marszałeczek i prezydęcik ), daje plus ( oby ).Już niedługo się o tym,,dealu,,przekonamy. 21:22, 12.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AleAle

6 2

To bardziej wyglada na działanie minus + minus i to zawsze da MINUS 22:02, 12.06.2018


CreasyCreasy

14 5

Jedna wielka ściema dwóch tonących 23:29, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uwaga!Uwaga!

20 7

Nikt nie powinien na niego głosować.
Zbliżają się wybory i zaKODowany walczy o stołek. Dziwnym trafem zaczynają się nowe remonty i rozbudowa. To jest fałszywa walka o głosy. Pod rządami zaKODowanego cała ziemia w Bydgoszczy jest handlowania developerom! 05:27, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

faRfał Dawaj!faRfał Dawaj!

6 8

Wow... wyDubÓjEmy sobie Łoperę, pSzekopieMy stAry rYnek, zaoRamY taRtak, stfożymy pRofeionalną piłkę kopaną w Bydgoszczu:) w końcu jest szansa,, żE za rok będziemy mieli derby w Ła klasie... a jak bedZie tSzeba to prezydenT faRfał poTpisze takE poooOOoooroOoozumienie, że na śroTku ronda jagiellonów wykopiemy se basen:D aBo pSzemalujemy OPere na zielono:P wwwooOOOooowwww 09:27, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczaninBydgoszczanin

7 4

Całbeka bajery rowery. A milionów nie da Calbek, tylko jakaś magiczna spółka Rydzyk i Wierni. 18:57, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jokerjoker

19 2

Stop bruski ! Typowo pokazuje sie przed kampanią - nie nabierzemy sie juz na Pana bezproduktywna beznadziejna polityke 10:31, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

julajula

20 2

NIE NIE NIE ! Niech Pan już nic nie miesza Panie Bruski niech Pan odejdzie jesienią 8 lat zmarnowanych dla Bydgoszczy.... 10:43, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jagodajagoda

19 2

Panie Bruski Bydgoszcz to nie Pana prywatne miasto ! porażka zmarnowane 8 lat dla Bydgoszczy
Nagle w kampanii znajduje Pan czas dla wszystkich ŻAŁOSNE 10:57, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zatrzymac BruskiegoZatrzymac Bruskiego

19 2

Bruski zrobił się nagle aktywny krótko przed wyborami buahahaha potrafi nagle rozmawiać z ludźmi i bierze sobie ich potrzeby do serca - to tylko zwykła gra polityczna ! śmieszne 12:38, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaaajaaa

11 2

Strasznie arogancki przemądrzały prezydent i tyle w temacie mam nadzieję że to już jego ostatnie miesiące rządów w Bydgoszczy 13:04, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone