Zamknij
REKLAMA

Gdzie się podziała tablica upamiętniająca „Kobrę”?

22:03, 07.08.2018 | was
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie nadesłane przez radnego Szymona Roga przedstawia otwory w murze po śrubach mocujących tablicę pamiątkową.

Sześć lat temu uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową. Potem została ona w dużej części zasłonięta przez paczkomat. Obecnie przypominają o niej widoczne w murze otwory po śrubach.

W 1912 roku do nowoczesnego kompleksu fabrycznego przy ul. Chocimskiej przeniesiona zastała cała produkcja firmy Wiktora i Antoniego Wejherowskich. Fabryka butów przetrwała okres zaborów, II RP, okupacji i PRL. Upadłość „Kobry” została ogłoszona w 1992 roku.

Dla upamiętnienia stulecia otwarcia fabryki i dwudziestej rocznicy upadłości „Kobry” odsłonięto w roku 2012 tablicę pamiątkową. Została umieszczona nad bramą fabryki przy ul. Kościuszki 27. O tym, że wisiała w tym miejscu, przypominają obecnie otwory po śrubach.

- Kiedy w interpelacji zgłosiłem sprawę prezydentowi, okazało się, że służby miejskie nic nie wiedziały o tym zdarzeniu. Są w trakcie poszukiwań tablicy, jej dalszych losów – poinformował nas radny Szymon Róg. - Sprawa intrygująca i zarazem smutna, tym bardziej w roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Chętnie włączymy się w poszukiwania zaginionej tablicy. „Kobra” wraz z „Rometem” i „Eltrą” należała do tych bydgoskich przedsiębiorstw, których produkty były znane w całym kraju.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone