Zamknij
REKLAMA

Prezydent Bruski: 1. przeniesienia pomnika nie będzie (na razie), 2. park ludowy inaczej, 3. hala targowa odzyska blask

13:39, 17.08.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Prezydent Rafał Bruski oznajmił dzisiaj, że przeniesienia pomnika Kazimierza Wielkiego na Stary Rynek na razie nie będzie, zmienione zostaną kierunki rewitalizacji parku Witosa, natomiast hala targowa odzyska blask.

Prezydent Rafał Bruski poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej, że przeniesienia pomnika Kazimierza Wielkiego na Stary Rynek nie będzie. Do prezydenta wpłynęły odpowiedzi pięciu radnych, którzy przedstawili opinie w tej sprawie. Nie ujawniono ich nazwisk, ale można się było domyślić, że ich autorami byli radni SLD. Były negatywne. W tej sytuacji prezydent swoją inicjatywę przeniesienia pomnika uznał za nieaktualną. - Temat uważam na ten moment za zakończony. Wykonawca przystępuje do zalewania całej płyty i temat przeniesienia pomnika jest nieaktualny - skwitował brak koniecznego dla inicjatywy poparcia radnych.

Pomysłu przeniesienia pomnika bronił prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta, która podsunęła pomysł prezydentowi Rafałowi Bruskiemu. Prof. Markowski poinformował, że Rada ds. Estetyki Miasta jednomyślnie podtrzymuje pomysł przeniesienia pomnika na rynek, gdyż poparty był rzeczową analizą. - Naszą inicjatywą nie było w żaden sposób, aby tworzyć jakąś burzę, czy jakiś szum wokół tego. Podeszliśmy do tego całkowicie merytorycznie. Martwi mnie to, że wokół inicjatywy wynikającej z troski o miasto, z miłości do tego miasta, stworzono coś w rodzaju polityki. I to jest paskudne, że takie rzeczy się dzieją. Kiedy myślimy o przyszłości, wkracza w to polityka, brudna bardzo często  - mówił prof. Markowski i zaapelował do prezydenta "o stworzenie wizualizacji z prawdziwego zdarzenia przeniesionego pomnika na Stary Rynek". - I panie prezydencie, żebyśmy po wyborach wrócili do tego tematu - proponował prof. Markowski. Prezydent Rafał Bruski zgodził się z propozycją.

Prof. Dariusz Markowski i prezydent Rafał Bruski. Fot. Jacek Nowacki

Drugim tematem prezydenckiej konferencji była przyszłość parku Witosa. Pierwsze efekty prac specjalnie powołanej przez prezydenta komisji zrelacjonowała Anna Rembowicz-Dziekciowska. Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej poinformowała, że zespół będzie zalecać prezydentowi zmiany w zagospodarowaniu parku. Zamiast przewidzianych w projekcie rewitalizacyjnym miejsc dedykowanych sportowi i rekreacji cały obszar powinien stać się parkiem refleksji, wyciszenia i spokoju. Zespół zaproponuje wyeliminowanie z projektu budowy ścieżek edukacyjnych, siłowni i nowych, dużych placów zabaw. Zespół przeprowadził też głosowanie nad dezyderatem likwidacji istniejącego placu zabaw. Za jego pozostawieniem głosowało 5, a przeciw było 4 członków zespołu. Propozycje rozstrzygnięcia wszystkich oczekiwanych przez prezydenta kwestii zostaną wypracowane na ostatnim posiedzeniu zespołu, które planowane jest w ostatnich dniach sierpnia. Zespół na pewno wnioskować też będzie o rezygnację z budowy nowych alejek i dokonywania nowych ingerencji w ziemię.

Trzecim tematem spotkania z dziennikarzami było przedstawienie przyszłości hali targowej. - Mamy przygotowany i zatwierdzony przez służby konserwatorskie projekt konserwatorski prac i występujemy do naszego wydziału o pozwolenie na budowę - zapowiedział Rafał Bruski i dodał, że kolejnym etapem działań będzie ogłoszenie przetargu na prace konserwatorskie. Równolegle do działań odnoszących się do "skorupy" hali targowej podjęte zostaną prace, mające na celu wypracowanie wizji hali targowej, czyli temu, czemu ona będzie służyć w przyszłości. W tej sprawie Rafał Bruski powołał zespół, który określi przyszłe funkcje hali. - Wierzę, że nasza hala targowa odzyska blask jeszcze większy niż w okresie, kiedy była budowana - ocenił prezydent.

Anna Dziekciowska-Rembowicz zdradziła, jakie dwie funkcje, w opinii zespołu powołanego przez prezydenta, powinny być w hali dominujące. Zespół opowiada się za przywróceniem handlu ze szczególnym uwzględnieniem handlu regionalną żywnością. Wykluczony byłby jeden obiekt handlowy. Zespół wskazuje, że wewnątrz hala powinna być zagospodarowana różnorodnymi stoiskami. Drugą dominującą funkcją powinna być funkcja gastronomiczna, ale też rozproszona w wielu punktach. Zorganizowanie tych dwóch rodzajów działalności mogłaby uzupełniać funkcja organizacji jarmarków lub cyklicznych imprez.

Pewne wyobrażenie zagospodarowania hali dają projekty - wizualizacje studentów i absolwentów szkół wyższych, które napłynęły do urzędu miasta na ogłoszony przez ratusz konkurs.  Konkurs trwa do końca sierpnia. Udostępnione przez urząd miasta prace przedstawiamy poniżej.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (33)

Kaziu WielkiKaziu Wielki

6 4

Jestem za, a nawet przeciw! 15:12, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stasiustasiu

30 12

Panie Bruski nic Pan juz nie rób tylko odejdź Pan ! 15:21, 17.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odejdz panodejdz pan

12 3

a wyczyści się wiele zabagnionych ważnych stanowisk, POobsadzanych byłą komuną lub przydupasami od kart, kiel..zka, służb i ,,dziwnych,, interesów.Bydgoszczy jest jak roślinom deszcz, POTRZEBNY nowy ożywczy wiatr, dla których POkazanych na zdjęciu, ale różnych Marków, Dorot, Teres, Pawłów i POdobnej maści pijawek ssących miejski budżet - czyli przez nas ciężko pracujacych i tworzacych go- jest to rzecz NIE DO POJECIA. 00:23, 18.08.2018


BimboBimbo

28 6

PANIE BRUSKI A JAKIE MA PAN DALSZE PLANY Z PANEM KOWALSKIM CHCIELIBYSMY WSZYSCY TO USŁYSZEĆ 15:28, 17.08.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

loniu borowski,loniu borowski,

1 8

twoje wPiSy mają wiele plusuf i duże litery czyli u tiebia wsio bolsze. 17:43, 18.08.2018


@@

4 0

Pisz po Polsku !!!!!!!!! 14:26, 19.08.2018


mikimiki

8 11

A co z pomnikiem Nikona F4S na Starym Rynku? Będzie, czy nie będzie? 15:40, 17.08.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

antymikiantymiki

4 3

miki -staw się do przymusowego leczenia z obsesji. Przedtem zamilcz! 14:14, 18.08.2018


@miki@miki

3 1

masz rację, tego tematu nie wolno nam przemilczeć! 17:44, 18.08.2018


no i tak to jestno i tak to jest

21 5

jak się NIE ZNA miasta.Park Witosa, to przecież dawny cmentarz ewangelicki i głupotą było zamieniać go w jakieś cudactwo....Piekna zieleń, dużo kwiatów i alejki spacerowe z miejscami do odpoczynku - altanki itp itd.To miejsce szczególne, wiec i park winien być szczególny - nie nowomodny.Po drugie - *%#)!& tępy upór,,doradcy,, i wyskakiwanie niby z polityką.Pytam pana profesora - jak rozumie to o czym mówi ? Pewnie jak czyni od dłuższego czasu ( załatwiając różne interesiki pewnej grupy ) ma na myśli POLITYKIERSTWO, czyli właśnie gierki małych,,klaników,,.Polityka proszę szanownego pana to TROSKA O DOBRO WSPOLNE i takie działanie winno charakteryzować każdego zatroskanego ( naprawdę ) o jak NAJLEPSZE działania dla dobra ogółu - zatem TRZEBA dyskutować dopuszczając możliwie wiele punktów widzenia.Na to potrzeba otwartości i niestety czasu.Tego w tym przypadku NIESTETY zabrakło.Dlaczego więc lansuje się na łapu capu pana pomysł ??Dlaczego nie ,,wypluwał,,pan energii na - przecież już od lat wnoszony - postulat przywrócenia tego co nam bezwzględny niemiecki okupant ( nie jedyny zresztą ) bestialsko zburzył.Tak chodzi o ODBUDOWE pierzei zachodniej.Już ktoś tu pisał - brak konsekwencji co do priorytetów, gdy chodzi o stwarzanie i odtwarzanie obrazu pięknej - bo taka była - Bydgoszczy, aktualnie z wolna wychodzącej ze swej szarości.Byle jakie zastawianie jak kiedyś szpetna i nie na miejscu Kaskada, czy,,zgwałcony,,przez Społem ( wiadomo w czyich był rekach ) teren od Gdańskiej do Pomorskiej, nie dało miastu NIC oprócz strasznej szpetoty.To jest właśnie rola dobrego gospodarza by dbać o JAK NAJLEPSZY obraz miasta, kiedyś tworzonego z głową.Przywrócić to co wartościowe i konieczne, zaś zlikwidować ,,ropne rany,,psujące obraz miasta.Do tego jednak potrzeba, jak się rzekło nie byle jakiego działacza politykierskiego, ale mocno osadzonego w realiach i potrzebach miasta kogoś kto je zna i zależy mu aby było to ważne i znaczące miasto w Polsce, nie zaś jakieś tam miasteczko.Rozmach i nowoczesność, ale także szacunek dla trudnej przecież, ale bogatej ( wbrew pozorom ) historii Bydgoszczy.To TRZEBA POKAZAC.Jednak aby to zrobić NALEZY stworzyć ogólnie akceptowalny model.Na koniec pytam - zrobił pan COS dla takiego działania ? Jeśli tak, to co, ale jeśli mnie to DLACZEGO ? I z jednym się zgadzam, już po wyborach - ale oby z NOWYM prezydentem - należy w tej materii ( o czym powyżej ) ruszyć od razu do dzieła ( nie chodzi tylko o roszady pomnikowe ). 16:04, 17.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AntyAnty

3 0

Słusznie.. 14:00, 18.08.2018


Anty (b)ruskiAnty (b)ruski

23 6

Trzy lata siedzi na stołku i nagle wychodzi na światło dzienne w roku wyborczym . I co robi? Przenosi pomnik. Tak to jest najważniejsza potrzeba Bydgoszczy. Nie ważne że sport leży. Nie ma już Polonii i Zawiszy. Tartak robi co chce. Chaos komunikacyjny ale wielki pan tfu prezydent przenosi pomnik. To jest prawdziwy włodarz miasta. Szok. 13:58, 18.08.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ania11ania11

0 0

Szkolnictwo wyższe w Bydgoszczy też leży, i jest niszczone !! 11:43, 21.08.2018


KMIKMI

0 0

Słuszne stwierdzenie. Popieram. 13:45, 21.08.2018


:):)

19 5

Mina Bruskiego mówi już wszystko czyżby władza wymykała się z rąk ? Panie Wszechwiedzący Bruski ? :) 15:34, 18.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niezrzeszonyniezrzeszony

9 19

Bruski nie jest ideałem ale dobrze,że często słucha słucha mieszkańców naszej Królewskiej Bydgoszczy w przeciwieństwie do swojego poprzednika w 2002 wskazanego przez PO-Konstantego Dombrowicza zakochanego we wszystkim co toruńskie, który z uporem maniaka dążył do prywatyzacji KPEC, doprowadzając nawet do rozpadu klubu PIS w Radzie Miasta.Dziwne ,bardzo dziwne ,że obecny kandydat PIS -T. Latos zabiega o jego poparcie w wyborach ,szastając stanowiskami dla jego rodzinki i niego samego? Czy PIS NAPRAWDĘ nie miał innego kandydata na prezydenta ,np. posła P. Króla? 17:17, 18.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

3 12

W parku Sztywnych powinny stanąć tężnie ,byłby to park relaksacyjny z tężniami ,kamiennymi kręgami ,aromaterapia skwer z przepięknie pachnącymi ziołami.Piramida do medytacji ,Gaj brzozowy ,mają one moc właściwości leczniczych i zdrowotnych , altany z lampionami oraz plac z aromatycznymi róż.ami. Powyższy park zamykać na noc i oddać pod opiekę seniorom. 20:20, 18.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AdamAdam

2 0

To samo winni zrobić Ukraińcy z cmentarzem Łyczakowskim? 15:39, 19.08.2018


RafikRafik

17 5

Rafale Bruski czas zacząć pakować manatki. Zrozum że mamy dość twoich kaprysów. 23:48, 18.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ściemaściema

15 5

Bo Bruski nie wiedział że, dlatego w parku będzie jeszcze gorzej alejki z betonu ,brak muszli . A w Gdyni właśnie modernizują muszlę. 06:32, 19.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WosWos

5 11

Pomnik Króla powinien być na Starym Rynku. Jestem za. Chociaż żona jest przeciw. Tak to już jest . Jednomyslnosci nie będzie nigdy. Ale jakaś decyzje trzeba podjąć . I nie róbcie z tego jakiejś polityki.
12:55, 19.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilKamil

18 3

Właśnie co dalej z firmą Kowalskiego Panie prezydencie Bruski ? 14:27, 19.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AmilAmil

2 11

A co z firmą Nowackiego i Starosty? 15:36, 19.08.2018


KowalKowal

9 2

Kowalski to tylko przykład biznesów PO za publiczne pieniądze. 07:00, 20.08.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

StolarzStolarz

3 5

Sam te gupoty o 7 rano wymyślasz? 07:55, 20.08.2018


@@

7 0

@ popieram - prawda boli 10:03, 20.08.2018


patrykpatryk

5 0

tak jechać z układami 13:42, 20.08.2018


GrażynaGrażyna

4 1

Bardzo dobrze! Pomnik stoi w doskonałym miejscu panie Bruski!I niech tam zostanie!!!
Wielu Bydgoszczan jest przeciwnych przenoszeniu pomnika i chcę wierzyć,że mamy coś do powiedzenia,ostatecznie to my jesteśmy waszymi pracodawcami!!!
23:00, 20.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KarolKarol

1 0

Jak już chcą marnować pieniądze to niech zlikwidują to "brzydactwo" na Starym Rynku, a w zamian "Nowy" pomnik. 13:47, 21.08.2018


JustynaJustyna

5 0

Cały czas się zastanawiam jak może człowiek z tak trudnym charakterem sprawować tak wysoką funkcję w mieście. 10:27, 21.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oltaolta

3 0

Pomnik stoi w dobrym miejscu, jest wyeksponowany,moim zdaniem przeniesienie go na Stary Rynek gdzie już jest wodotrysk i pomnik byłoby jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. 14:41, 21.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczaninBydgoszczanin

3 1

Rząd PiS wywiązuje się jako jedyny ze swoich obietnic wyborczych:

1. Świadczenie socjalne dla dzieci 500 +
2. Obniżenie wieku emerytalnego.
3. Mieszkania dla młodych Mieszkanie +
4. Dofinansowanie na wyprawkę szkolną 300 +
5. Podniesienie do 8000 tyś zł kwoty wolnej od podatku
5. Bezpłatne leki od 75 roku życia
6. Repolonizacja Stoczni Gdańskiej
7.Restrukturyzacja kopalń
8. Budowa Centralnego Lotniska miedzy Warszawą a Łodzią

Jaki rząd tego dokonał przez 3 lata ?????

DLATEGO GŁOSUJĘ NA PiS !. 10:51, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EMERYTKAEMERYTKA

0 0

Jeszcze należy dodać,że kobiety które wychowały czterech dzieci otrzymają EMERYTURY,i dla tego będę głosować na PIS. 08:35, 25.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone