Zamknij

Na terenie po Torbydzie stanie pięć budynków. Różnej wysokości

14:57, 04.09.2018 was Aktualizacja: 22:47, 05.09.2018
Skomentuj Wizualizacja zabudowy terenu po dawnym Torbydzie - LAB3 Architekci Wizualizacja zabudowy terenu po dawnym Torbydzie - LAB3 Architekci

Leszek Ruciński z firmy ARD  poprowadził dzisiaj konferencję prasową, podczas której przedstawiona została koncepcja zabudowania terenu po starym Torbydzie.  

Na terenie między ulicami Ogińskiego, Chopina i Moniuszki powstanie pięć budynków. Dwa największe, zlokalizowane od strony ulicy Ogińskiego, spełniać będą funkcje usługowe. Jako pierwszy zbudowany zostanie biurowiec z częścią handlową, następnie, od strony Chopina, budynek mieszkalny z apartamentami. W drugim etapie budowy powstanie hotel przy skrzyżowaniu Ogińskiego i Moniuszki oraz dwa kolejne budynki mieszkalne przy Chopina. Będą one niższe od pozostałych w nawiązaniu do zabudowy ulicy.

Przygotowaną przez pracownię LAB3 Architekci koncepcję zaprezentował, Dominik Banaszak (zbieżność nazwisko nieprzypadkowa – to syn prof. Józefa Banaszaka, byłego rektora WSP), zwracając uwagę, że inwestycja będzie realizowana niedaleko historycznego centrum naszego miasta, ale także na pograniczu osiedla Skrzetusko „o charakterystycznej historycznej bardzo wartościowej zabudowie”. Poznański architekt zdradził, że wielkim wyzwaniem dla autorów projektu było uwzględnienie kontekstu architektonicznego, a zabudowa okoliczna jest bardzo zróżnicowana, z jednej strony zabytkowe wille,  z drugiej nowoczesna  galeria handlowa, a w tle Skrzetusko.

Teren nie będzie ogrodzony. Zarówno ciągi piesze, jak i zaprojektowany między budynkami plac miejski mają służyć wszystkim mieszkańcom. Nie zabraknie zieleni i elementów małej architektury. Przy jednym z budynków powstanie parking na 23 samochody. Pozostałe miejsca parkingowe będą zlokalizowane pod ziemią.   W głąb nowego mini osiedla nie będzie można wjechać  samochodem.

Na początku spotkania  popłynęły słowa podziękowania w stronę Katarzyny Łaskarzewskiej-Karczmarz. -  Bardzo dziękuję za wsparcie w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę i nie tylko. Przeszliśmy długą drogę, żeby uzgodnić i stworzyć coś wyjątkowego, czego się nikt nie spodziewał na tym terenie – stwierdził Leszek Ruciński, a następnie, jako rodowity bydgoszczanin, udowodnił, że zna historię tego miejsca poczynając od lat 50.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył poza architektami z pracowni LAB3 prezes zarządu ARD Arkadiusz Dróżdż. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęły także  Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, architekt miasta i dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej oraz Edyta Wiwatowska,  prezes BARR.

Zezwolenie na budowę inwestor otrzymał w zeszłym tygodniu.

(was)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (7)

na dwoje babka wróżyna dwoje babka wróży

5 7

całość bardzo rozstrzelona estetycznie.Jeżeli dwa główne budynki względnie dobre ( tylko o jedna kondygnację za niskie ), trzeci - ten dłuższy ( od ul.Chopina ) też znośny, to niestety dwa mniejsze wg mnie nieudane i mało spójne z całością.Okropne balkoniska !!! Całość 3 z plusem.Oczekiwałem generalnie czegoś ciekawszego.Jednak jaka pani architekt no i mizerny prezydencina ( bez gustu i umiejetności formowania DUZEGO miasta jakim jest Bydgoszcz - choć i wielu innych działań POzbawiony ) takie zastawianie wartościowej przestrzeni prawie byle czym.Tragedia to także paskudztwo na ul.Stary Port i Czartoryskiego.Nie ta skala, natretna nowomodna ,,architektura,,.Nie umiejetne nawiązywanie do klimatu otoczenia.Na przeciwnym biegunie ( jednak można ? ) arcyciekawy projekt nad Młynówką na Wenecji.Zbyt mało tak trafionych i udanych projektów a zbyt wiele tragicznych pudeł rodem z PRL.Architekt TAKZE do wymiecenia w najbliższych wyborach.KONIECZNIE. 16:51, 04.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

widzęwidzę

1 2

szpecjaliste z Fordonu. 17:45, 04.09.2018


StenSten

6 11

Bardzo fajny pomysł złamania konwencji w tej części Bydgoszczy i "dołożenia życia" w dzielnice handlu i innych usług. Okoliczne supermarkety będą miały klientów rano i wieczorem. A może ogrodzić te wieżowce strefą wolną od komuny i od PIS? 17:07, 04.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@Frelich@Frelich

4 7

PiS oraz komuna to jedno i to samo. Cała Bydgoszcz winna być wolna od paranoji i schizofrenii. 17:43, 04.09.2018


StenSten

2 1

Powyżej schizofrenia w rozkwicie. Hetzig najpierw pisze banialuki pod pseudonimem "Sten", a następnie odpowiada równie idiotycznie Frelichowskiemu jako rzekomemu "Stenowi".
A swoją drogą kto jest koalicjantem postkomunistycznego SLD ? PIS czy jednak PO ? 09:43, 05.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Sten@Sten

3 2

Frelichowski, zwolenniku teorii spiskowych nie cieszy cię, że Ciemniak zastąpi ciebie na listach wyborczych PiS? To na prawdę DOBRA ZMIANA. 10:49, 05.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maximaxi

1 0

Nadal sklonowani *%#)!& wypowiadają się na tym forum? Ciągle szkoda czasu na rzeczowe wpisy... 09:43, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%