Zamknij
REKLAMA

Ile kosztowało organizowanie w Bydgoszczy sesji obywatelskich?

07:00, 09.10.2018 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
IX Wolna Sesja Obywatelska pt. Obywatel wobec pytania o religię (20.02.2018)

Nie znaleźliśmy żadnego poza Bydgoszczą miasta w Polsce, gdzie by się odbywały tzw. sesje obywatelskie.

W Bydgoszczy było ich w sumie XIV. Ostatnia odbyła się w czerwcu br. Zostaliśmy poproszeni o ustalenie, kto był pomysłodawcą organizowania sesji obywatelskich i ile one kosztowały, więc skierowaliśmy do ratusza stosowne zapytanie.   

- Sesje obywatelskie organizuje Forum Obywatele Bydgoszczy. Miasto nie dofinansowywało sesji, użyczamy salę sesyjną – ustaliła Marta Stachowiak.

Forum „Obywatele Bydgoszczy” założył Józef Herold, były redaktor naczelny bydgoskiego dodatku  „Gazety Wyborczej”, który inicjuje w naszym mieście różne działania. Niewykluczone, że to właśnie on był pomysłodawcą Wolnych Sesji Obywatelskich, ale, jak wynika z doniesień medialnych, organizowało je Bydgoskie Forum Obywatelskie. Znaleźliśmy na stronie miasta dokument świadczący o  przyznaniu dotacji na organizację sesji przez to stowarzyszenie.

W kwietniu 2018 roku wpłynęła do ratusza oferta realizacji zadania publicznego pn. „Sesje obywatelskie służące promocji udogodnień dla seniorów oferowanych przez miasto Bydgoszcz i aktywizacji obywatelskiej osób w wieku emerytalnym”. Złożyło ją Bydgoskie Forum Obywatelskie.

Kosztorys

Oferta opiewała na łączną kwotę 9 460 zł. Część kosztów 2 860 zł  miała pochodzić ze środków własnych stowarzyszenia, środków  pochodzących z innych źródeł, wkładu osobowego bądź rzeczowego.

Bydgoskie Forum Obywatelskie zobowiązało się m.in. do sfinansowania obsługi medialnej przez członka stowarzyszenia (400 zł), ale koszty obsługi medialnej miało ponieść miasto (600 zł). Na 500 zł BFO wyceniło koszt konferansjera – członka stowarzyszenia, ale opłaceniem tej usługi obarczyło ratusz. Z kasy miejskiej  miał zostać  pokryty koszt przerwy kawowej dla uczestników sesji (800 zł), za to stowarzyszenie brało na siebie przygotowanie przerwy kawowej (300 zł).

Kiedy zapytaliśmy Martę Stachowiak, jak ma się jej informacja o braku pomocy finansowej ze strony miasta na organizację sesji do tego dokumentu, odpowiedziała: - Projekt złożony w trybie małych grantów dot. działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, otrzymał dofinansowanie w kwocie 3600 zł. Dotyczył sesji organizowanej dla seniorów zgodnie z tematyką zawartą w projekcie.

Czternaście sesji

Przed letnimi wakacjami trafił do lokalnych redakcji komunikat, że XIII Wolna  Sesja Obywatelska „Obywatel czwartego wieku” odbędzie się 12 czerwca o godz.18.00 w sali sesyjnej ratusza.  Jej celem miała być aktywizacja ludzi w wieku  emerytalnym, ponieważ seniorzy często zaszywają się w zaciszu domowym. Jak jednak zwróciła uwagę przed sesją Agata Szczygielska-Jakubowska, prezes  Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, a obecnie kandydatka do rady miasta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, „wszelkie manifestacje opozycji w obronie sądów, przeciw rasizmowi i wycince Puszczy Białowieskiej, w obronie praw reprodukcyjnych kobiet, przeciw łamaniu praw człowieka – i wiele innych – w znacznej mierze opierają się właśnie na zaangażowaniu i energii osób w wieku senioralnym.”

Temat  XIV Wolnej Sesji Obywatelskiej, która miała miejsce 29 czerwca brzmiał  „Obywatel LGBT – obywatel gorszego sortu?” Zaproszonym gościem był  Dominik Kuc,  działacz stowarzyszenia Inicjatywa Polska, członek Komitetu Doradczego Parady Równości, autor rankingu warszawskich liceów pod względem przyjazności osobom LGBTQ+.

W roli gościa specjalnego wystąpił podczas XII Wolnej Sesji Obywatelskiej „Obywatel wobec wartości europejskich” prezydent Rafał Bruski.

Od przeszło trzech miesięcy sesje obywatelskie nie są organizowane.  

(Ewa Starosta)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

prawdaprawda

6 12

Droga Pani Ewo ! Czy doprawdy nie ma ważniejszych tematów. Od 3 m-cy nie ma bo jesteśmy przed wyborami. Jakby sesje się odbywały pisała by Pani , że jest to jawna agitacja wyborcza. 09:39, 09.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

14 5

Bruskiemu żadne sesje już nie pomogą. Zwłaszcza te organizowane przez TW Herolda. 09:42, 09.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KlubGazetyPolskiejKlubGazetyPolskiej

5 4

frelich, używasz nicku Zdzicha, bo chcesz sobie blasku przydać? Nie wstyd ci grubasku? 11:14, 09.10.2018


@KlubGazetyPolskiej@KlubGazetyPolskiej

2 1

Blask będzie wtedy, gdy degenerat hecyś zaprószy ogień i zajmie się nim przesiąknięty denaturatem drelich pacjenta psychiatryka. 19:09, 09.10.2018


Leonard BorowskiLeonard Borowski

11 3

Tak właśnie perfidnie są trwonione nasze podatki przez rządzącą Bydgoszczą bandę. A złapana na kłamstwie jej rzeczniczka, poszła jeszcze w zaparte. jak "dobry" policjant, prokurator, sędzia albo inny gangster... Złodzieje. 10:34, 09.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Borowski@Borowski

5 12

twoje podatki idą na broszki pani Szydło i pensje poselską syna Richarda Czarneckiego. Masz coś przeciw temu? 11:11, 09.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

4 1

@Borowski. Kiedy zwracasz się do mnie anonimowy tchórzu, pisz "pan Borowski". 14:49, 09.10.2018


herodherod

8 0

Ten Herold to wyjątkowy osobnik.Dostaje dotacje na swoją działalność przeciwko Polsce.I podobno TW.Mam go na oku od czasów WSP. 15:43, 09.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PiotrPiotr

2 0

Herold pochodzi z jakiejś wiochy w woj. lubuskim. I on udaje Obywatela Bydgoszczy ? Do roboty Quasimodo !!! 17:35, 09.10.2018


senior z UTWsenior z UTW

6 0

I wszyscy ślizgają się na seniorach a tak naprawdę to seniorzy sami organizują sobie życie .Ci co za młodu siedzieli w domu to siedzą dalej a ci co latali wszędzie bywali to i teraz latają. I żadna siła tego nie zmieni. 18:47, 09.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EKIPAEKIPA

7 1

BRUSKI I JEGO EKIPA ROBIĄ WSZYSTKO,ŻEBY PRZETRWAĆ,ALE BYDGOSZCZANIE JEGO ROZLICZĄ 21.10. 20:06, 09.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Agata Szczygielska-JAgata Szczygielska-J

0 0

Bardzo dziękuję, Pani Ewo, za promocję Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, ale szczerze zachęcam by w razie wątpliwości poprosić o informacje członków BFO, uniknęlibyśmy nieścisłości i konieczności prostowania nieprawdziwych informacji. Zatem uczynię to teraz, jeśli Pani pozwoli:
1. Wolne Sesje Obywatelskie organizuje BYDGOSKIE FORUM OBYWATELSKIE, a nie Forum Obywatele Bydgoszczy. Zdaję sobie sprawę, że nazwa obu organizacji może się wydać podobna, ale nie jest tożsama, inne osoby je tworzą, działają w inny sposób i inny jest ich cel.
2. Pan Józef Herold, choć jest osobą bardzo czynną i twórczą, NIE JEST pomysłodawcą ani Wolnych Sesji Obywatelskich ani Bydgoskiego Forum Obywatelskiego. Nie jest również członkiem BFO, mieliśmy jedynie zaszczyt goszczenia pana redaktora na kilku sesjach.
3. W kwestii finansowania sesji - oprócz udostępnianej nam bezpłatnie Sali Sesyjnej i podarowanej niedużej ilości wody mineralnej - NIE OTRZYMUJEMY żadnych dotacji z Urzędu Miasta i utrzymujemy się ze składek członkowskich i darowizn sympatyków - zgodnie ze statutem stowarzyszenia zwykłego, którym jesteśmy. W rzeczy samej wystąpiliśmy jednorazowo w konkursie i uzyskaliśmy grant na zorganizowanie sesji senioralnej, grant został rozliczony i nie ma w tym rozliczeniu nic sensacyjnego.
4. Nie było ŻADNEJ (tym bardziej trzymiesięcznej!) przerwy w odbywaniu sesji, sesje odbywają się raz w miesiącu od czerwca 2017 r. Jedynie sesja z września 2017 r. została przesunięta na październik tegoż roku ( w październiku 2017 odbyły się dwie Wolne Sesje Obywatelskie - IV i V).
Bardzo dziękuję, w imieniu członków i członkiń BFO za docenienie faktu, że takie sesje nie odbywają się w innych miastach, są zróżnicowane tematycznie i przychodzą na nie interesujący goście. Serdecznie zapraszam na najbliższą, XVIII Wolną Sesję Obywatelską, która odbędzie się 27 listopada br. i będzie dotyczyła zdrowia psychicznego obywateli naszego kraju. Pozdrawiam.
00:44, 01.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kocur 470Kocur 470

0 0

Pełny komentarz!
23:38, 01.11.2018


REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone