Zamknij
REKLAMA

Wicepremier Gowin na inauguracji roku akademickiego na UKW. Kapitał uczelni większy o prawie 30 mln zł

15:53, 10.10.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Roman Bosiacki

W sali koncertowej Copernicanum odbyła się inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Uroczystość rozpoczęła obchody  jubileuszu 50-lecia uniwersytetu. Na inaugurację przybył Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na UKW łączy się z rozpoczęciem obchodów  50-lecia działalności uczelni. Historia uniwersytetu zapoczątkowana została w 1969 r. utworzeniem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. Potem uczelnia przekształciła się w Wyższą Szkołę Pedagogiczną i Akademię Bydgoską by pełnoprawnym uniwersytetem stać się w 2005 r.  Minione 50 lat to historia bardzo wielu ludzi – dydaktyków i naukowców o uznanym dorobku badawczym w Polsce i na świecie, historia studentów i ponad 102 tysięcy absolwentów.

Na jubileuszowej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 był dzisiaj obecny Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa.

Uroczystość przebiegała tak jak tradycja nakazuje. Rozpoczęło ją krótkie wystąpienie rektora UKW, prof. dr. hab. Jacka Woźnego zakończone wypowiedzeniem łacińskiej sentencji Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit ("Oby to było dla szczęścia, dobra i pomyślności"). Ważnym momentem inauguracji była immatrykulacja studentów i doktorantów I roku. W imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie złożyli studenci i doktoranci, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas postępowania rekrutacyjnego. Zasłużeni pracownicy uniwersytetu uhonorowani zostali Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Odśpiewano „Gaudeamus igitur”.

Wyróżniono również najlepszych studentów i absolwentów. Najlepszym absolwentem został mgr Bartłomiej Kozłowski (absolwent studiów drugiego stopnia, kierunku udukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej). Najlepszą studentką roku akademickiego 2017/2018 została Anna Jastrzębska (studentka II roku studiów drugiego stopnia, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej).

Fot. Roman Bosiacki

Wicepremier Jarosław Gowin przypomniał, że inauguracja odbywa się w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w roku, w którym następuje wejście w życie ustawy określanej jako "Konstytucja dla nauki". Minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił o zmianach, jakie niesie ze sobą reforma szkolnictwa wyższego. Wyraził nadzieję, że bydgoski uniwersytet sprosta wyzwaniom czasu. Niewątpliwie ułatwieniem dla uczelni w przystosowaniu się do zmieniającej się rzeczywistości będzie wręczony przez wicepremiera na ręce rektora UKW symboliczny czek na obligacje skarbowe, które w niedługim czasie zwiększą kapitał uczelni o 29.425.000 zł.

Wykład inauguracyjny pt. "Kino polskie wobec niepodległości 1918 – 2018" wygłosił prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

Czy dali mu obiad?Czy dali mu obiad?

8 5

czy wyjechał głodny,bo przecież co to jest 18 tys. PLN/m-c, ten oracz bydgoskich uniwersytetów, bredzący ,że powołanie UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO w Bydgoszczy, na bazie zawłaszczonej przez wysoko edukowanych konfidentów toruńskich, bez bezzasadne? 18:08, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BYDGOSZCZANKABYDGOSZCZANKA

4 7

BRAWO DLA PANA LATOSA, ŻE MIN GOWIN WSPARŁ UCZELNIĘ UKW W BYDGOSZCZY SUMĄ 30 MILIONÓW,BĘDZIEMY NA PANA GŁOSOWAĆ W WYBORACH. 19:25, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znów toruńska sitwa?znów toruńska sitwa?

6 1

którą uwielbia T. Latos ,ograła Bydgoszcz?,....wiadomość z forum kujawsko-pomorskiego
"Wręcz trzęsienie ziemi w obozie Zjednoczonej Prawicy wywołała decyzja Komitetu Politycznego PiS, która uniemożliwiła start w wyborach tym politykom, którzy pełnią funkcję kierownicze w spółkach państwowych. Wywołało to pewne przetasowania również w naszym regionie. Okazało się jednak, że gdy chodzi o wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Adama Banaszaka, ta reguła ponownie nie obowiązuje.

Ktoś wyszedł chyba z założenia, że ta zasada obowiązuje tylko do dnia rejestracji list wyborczych, potem gdy już kogoś zgłoszonego na kandydata nie można wycofać, to już w spółkach państwowych zasiadać może. Od kilku dni Adam Banaszak, będący kandydatem PiS do Sejmiku Województwa, jest również wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu.
Gratulujemy. Choć nie wiemy czy bardziej gratulować awansu, czy sprytu w ominięciu ustaleń Rady Politycznej PiS oraz prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego." 19:32, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

włodekwłodek

9 1

A co ze wsparciem dla Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ze strony bydgoskich uczelni?Przecież znane są wypowiedzi ze strony ministerstwa, że gdyby doszło do silniejszego połączenia UKW z UTP wtedy doszłoby do poparcia idei włączenia obecnego Collegium Medicum do tych nowych struktur. 19:48, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WŁODEKWŁODEK

1 6

ZAPYTAJ PAWŁOWICZA,CO W TEJ SPRAWIE. 21:17, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

2 6

Brawo wicepremier Gowin i rząd dobrzej zmiany Mateusza Morawieckiego. 21:26, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

6 1

Lepiej niech odda skradzioną przez torunian AMB. 22:36, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone