Zamknij
REKLAMA

Laureaci konkursu "Przystanek Niepodległa"

15:32, 09.11.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia nagród uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wojewódzkim konkursie historycznym zorganizowanym w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Galę  wręczenia nagród poprzedziło otwarcie okolicznościowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej na placu przed urzędem.

- Cztery pokolenia Polaków pod zaborami czekało na wolną i niepodległą Ojczyznę. Wiele poświęcili, abyśmy dziś byli wolną Polską i to się udało. Dlatego wszystkie wydarzenia, które podejmowane są dla uczczenia tej rocznicy są niezwykle ważne. Serdecznie dziękuję za wzięcie udziału w tym projekcie. Jest to wyraz niepodległości i patriotyzmu. Ważne jest także to, że te wszystkie wydarzenia, miejsca czy osoby zostały przedstawione w nowoczesnym ujęciu. Ten konkurs wszystkim nam je przypomina – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotowanie krótkiego utworu multimedialnego charakteryzującego i opisującego jedno szczególne dla regionu kujawsko-pomorskiego miejsce, wydarzenie, postać historyczną, lokalnego bohatera, miejsce pamięci związane z historią odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt adresowany był do uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych w szkołach podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Organizatorzy to: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Finalistów (3 najlepsze prace w każdej z 3 kategorii wiekowych) wyłoniła sześcioosobowa komisja konkursowa. Oceniający wzięli pod uwagę m.in. oryginalność pomysłu, poprawne operowanie faktami historycznymi, zgodność treści z tytułem pracy i tematem konkursu oraz stopień różnorodności wykorzystanych źródeł historycznych

Zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych
Klasa VII szkoły podstawowej:
• I miejsce: Szkoła Podstawowa w Sosnowie za film pt. „Ksiądz Czesław Lissowski – przeszłość dla przyszłości”
• II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie za film „Pamiętamy... – heroiczne czyny mieszkańców Gminy Janikowo”
• III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy za film „Leon Barciszewski – gospodarz naszego miasta”

Klasa VIII szkoły podstawowej:
• I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie za film „Zwycięska walka” – przedstawienie starć pomiędzy oddziałami powstańczymi a Niemcami w latach 1918-1920”
• II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 56 z Oddziałami Integracyjnymi im. Arkadego Fiedlera w Bydgoszczy za film „Potrafimy zwyciężać – powrót Bydgoszczy do Macierzy”
• III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy za film „Jan Biziel – lekarz, działacz społeczny, patriota”

Szkoły gimnazjalne:
• I miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu za film „Antoni Borzewski”
• II miejsce: III Liceum Ogólnokształcące im. Karola Wojtyły - Jana Pawła w Brodnicy za film „Pierwszy Dzień Niepodległości w Brodnicy - Jakby To Było Wczoraj”
• III miejsce: I LO - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, za film „Witold Bełza w służbie polskości bydgoskiej książnicy”

Wyróżnienia specjalne:

• Gminny Ośrodek Kultury w Bądkowie za film „Zasługi Przemysława Barthel de Weydenthal dla Niepodległej nie zostały zapomniane”
• Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku za film „W obliczu najazdu” - film o bohaterskiej obronie Włocławka w sierpniu 1920 r.
• Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie za film „Ostatni burmistrz – Kazimierz Tomaszewski 1881–1938. Opowieść o działaczu niepodległościowym i społecznym Pałuk”
• Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Łubiance za film „Nie damy naszej Chełmży”;
• Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku za film „Franciszek Pióro – marynarz, który wyzwalał Golub i Rypin”
• Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie za film „Witold Maciejewski - patriota z Pomorza”
• III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Grudziądzu za film „Tablica Pamiątkowa - Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i jej Komendant pułkownik Stanisław Sitek”

Wcześniej, przed budynkiem urzędu wojewódzkiego otwarta została wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920". Ekspozycja zawiera materiały dotyczące genezy odrodzenia Rzeczypospolitej, walki o granice, powstania wielkopolskiego oraz sylwetek Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw.

Prelekcję pt. „Odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 r.” wygłosił dyrektor oddziału IPN w Gdańsku  prof. Mirosław Golon.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

2 3

Warto przypomnieć arcydzieło Rafaela Budzbona, za które ałtor został udekorowanym wielgachnym łorderem przez prezydęta tysiąclecia Lecha Kaczyńskiego:
"Niezależne inicjatywy obywatelskie i społeczno-kulturalne bydgoskiej młodzieży w latach 1979-1989" 19:03, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

2 0

@Zdzichu. A twój łorder od putinowskiego rezydenta Komoruskiego z Ruskiej Dziupli, to co gorszy? Duńskiej kiełbasy popitej denaturatem się nażarłeś i już o tym zapomniałeś? Jak będziesz miał już fioletowy nos, bezwzględnie odstaw swój "lek" na delirium, bo już się nie ockniesz PO kolejnej POpijawie... 20:32, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Zdzichu@Zdzichu

2 0

Z tym pisaniem tego dzieła to był pic na wodę. Całe dzieło składa się tylko z tytułu. 16:51, 10.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone