Zamknij
REKLAMA

Terytorialsi złożyli przysięgę na Wyspie Młyńskiej...

12:51, 02.12.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Przysięga żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszcz. Fot. Jacek Nowacki

2 grudnia na Wyspie Młyńskiej żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Była to pierwsza przysięga na wojskowy sztandar kujawsko-pomorskich terytorialsów w Bydgoszczy.

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic..." - gromkie słowa przysięgi wojskowej rozległy się dzisiaj na Wyspie Młyńskiej.  To ponad 126 ochotników po 16-dniowym intensywnym przeszkoleniu wojskowym wypowiedziało rotę żołnierskiego ślubowania na sztandar batalionu dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Jest to początek żołnierskiej drogi żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która powstała na początku 2018 roku. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 17 listopada br. i zasilą nowo formowany 81. batalion lekkiej piechoty w Toruniu podlegający pod 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej.

W uroczystości udział wzięli m.in. zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg Artur Dębczak, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, biskup bydgoski Jan Tyrawa, parlamentarzyści, prezydenci i burmistrzowie z miast z regionu, rodziny żołnierzy składających przysięgę.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn rodzinny. Dużą popularnością cieszyła się wystawa sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu kujawsko-pomorskiej brygady.

Docelowo 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma liczyć około 2,5 tys. żołnierzy. Cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się  o przyjęcie do służby poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie kujawsko-pomorskim.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT są formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

gregorygregory

8 8

Wstyd ,że nie był obecny prezydent miasta.Takie uroczystości powinny odbywać się poza podziałami.RB dał kolejny dowód na to ,iż miasto to dla niego tylko pole rozgrywki politycznej. 14:47, 02.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo BruskiBrawo Bruski

5 8

Na amatorów wojaczki harcerzyków Antka Macierewicza funkcja prezydenta miasta jest zbyt wysoka, by być przy tego rodzaju "uroczystości". 15:10, 02.12.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

johnjohn

4 1

Tylko że prezydent chyba nie dorósł do tej wysokiej funkcji przez osiem lat.Bydgoszcz to miasto którym niestety "dowodzi" a więc jako główny zarządzający powinien być obecny na takich uroczystościach. I to bez względu na politykę i odczucia osobiste.
21:27, 02.12.2018


hej johnhej john

1 3

styl masz jak rzeźnik z Fordonu borowski. 23:21, 02.12.2018


johnjohn

0 0

Za to Ty "hej john" nie masz stylu wcale!! 12:23, 03.12.2018


Beonard LorowskiBeonard Lorowski

1 2

Miały "nasycać pole walki patriotyzmem", a trafiły do zamrażarki. Na Wojska Obrony Terytorialnej nie ma pieniędzy.
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/586441,wot-pieniadze-mon-wojska-obrony-terytorialnej-wojsko-armia-polityka-pis-po.html 23:19, 02.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone