Zamknij
REKLAMA

Dom ze sklepami, do których trzeba zejść po schodkach, jak nowy

07:59, 06.12.2018 | was
REKLAMA
Skomentuj
Gdańska 107. Fot. Jacek Nowacki

Naprzeciw Przychodni Gdańskiej też się dzieje. Skończył się właśnie remont budynku przy Gdańskiej 107.

Gdańska to nie tylko prestiżowa, ale także jedna z najstarszych bydgoskich ulic. Najpierw powstała zwarta pierzeja do ul. Śniadeckich, następnie zabudowa do ul. Świętojańskiej, a do roku 1890 pierzeja do ul. Kamiennej.  Przy czym najstarsze  budynki, zwłaszcza te  zlokalizowane blisko centrum, były często na przełomie XIX i XX wieku przebudowywane. Należą obecnie do najokazalszych zabytkowych kamienic w naszym mieście.

Przy Gdańskiej 107  stoi nieduża kamienica, a to znak, że najpewniej zachowała się w tym kształcie, w którym pod koniec XIX stulecia została zbudowana. Utwierdza w tym przekonaniu styl klasycystyczny dominujący w miejskiej architekturze z tamtego okresu. Po remoncie elewacji frontowej  widać wyraźnie wszelkie zdobienia architektoniczne i charakterystyczną dla klasycyzmu harmonię.

Niepozorna kamienica,  o której wcześniej wspominano jedynie w związku ze sklepami, do których trzeba zejść  po schodkach, przypomina teraz o czasach, kiedy ulicę Gdańską oświetlały jeszcze latarnie gazowe.

(was)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone