Zamknij
REKLAMA

Radio Maryja świętuje 27. rocznicę powstania

17:46, 08.12.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W katedrze św. Marcina i Mikołaja odbyły się uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ks. bp Jana Tyrawa.

Dzisiaj w bydgoskiej katedrze odbyły się uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Radio powstało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu, a nadawanie audycji rozpoczęło dzień później 9 grudnia z nadajnika w Bydgoszczy. Przez 27 lat funkcjonowania Radia Maryja wyrosły przy nim takie dzieła jak: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, „Nasz Dziennik”, Telewizja Trwam oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Eucharystię poprzedził koncert w wykonaniu Orkiestry „Victoria” z Warszawy.

To drugi etap naszego świętowania, kiedy obchodzimy 27 lat od powstania Radia Maryja. Ten drugi etap związany jest z miejscem szczególnym, to znaczy z Bydgoszczą. To jest miejsce, w którym Radio Maryja wraz z Toruniem nadawało, gdzie po raz pierwszy tu Radio Maryja mogliśmy usłyszeć – właśnie w domach Torunia i Bydgoszczy – mówił o. Dariusz Drążek CSsR, na co dzień posługujący w Radiu Maryja oraz Telewizji Trwam.

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa, biskup bydgoski. Jak mówił, Radio Maryja to już część polskiej historii.  – Jeśli w tej historii radio przeżywało niejedną burzę, to była ona echem tych burz, jakich doświadczał naród polski – mówił ks. bp Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski wskazał, że jednym ze źródeł burz był spór o koncepcję Polski, która na początku lat 90. odradzała się do samodzielnego bytu. – Z jednej strony była to koncepcja, którą oddaje wypowiedź: „Ja się nie boję postkomunizmu, ja się boję, co z ruin postkomunizmu wyjdzie; straszna twarz polskiego antysemityzmu, nacjonalizmu, ksenofobii etc.” To samo środowisko określiło Jana Pawła II jako persona non grata, kiedy w 1991 r. interpretował podczas IV Pielgrzymki do Polski Dekalog, o czym mówił w wywiadzie „Przekroczyć próg nadziei”. I to się do dzisiaj powtarza. Innymi słowy; miałaby to być Polska zsekularyzowana, antyklerykalna, wręcz ateistyczna, całkowicie wyrzekająca się własnej dotychczasowej kultury, dzisiaj dodatkowo przybierająca kierunek, który wówczas był jeszcze w Polsce nieznany, genderyzmu, gdzie m.in. biało-czerwony kolor flagi polskiej miałby być zamieniony na kolor tęczy. Radio „Maryja” stało się wówczas pierwszym radiem i środkiem społecznego przekazu, które na taką skalę werbalizowało odpowiedź i głosiło te wartości i te prawdy, które pozwoliły Polakom przetrwać czas rozbiorów, okupacji drugiej wojny światowej i komunistycznego zniewolenia. Te wartości i te prawdy, które wyrażały tożsamość społeczną narodu polskiego. To wszystko uświadomiliśmy sobie raz jeszcze, przeżywając setną rocznicę niepodległości – zaznaczył biskup bydgoski.

W modlitwie w katedrze uczestniczyli m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos i Bartosz Kownacki, wicewojewoda Józef Ramlau i  radna Grażyna Szabelska.

Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CSsR, połączył się telefonicznie ze zgromadzonymi na rocznicowych uroczystościach. Dyrektor Radia Maryja dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju katolickiej stacji, a także tym, którzy dalej współtworzą to radio i dzieła przy nim powstałe.

Przed tygodniem w Toruniu odbyły się główne obchody rocznicowe.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

Leonard BorowskiLeonard Borowski

6 5

"Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie Radio, które się nazywa Radio Maryja." Święte słowa , Świętego Jana Pawła II. Od siebie dodam tylko, że ze względu na stan zdrowia, nie mogłem wczoraj być wraz z innymi, w tym najstarszym bydgoskim kościele.


07:48, 09.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

3 5

Borowski, nie tylko tam nie mogłeś być, w maju 1989 roku też nie mogłeś być na wiecu z Wałęsą. Pamiętam twoje wPiSy pod moim adresem życzącymi mi rychłej śmierci, to ja ci, tak po ludzku, życzę dużo zdrowia, bo już nasz wielki poeta Jan Kochanowski pisał "Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie ile smakujesz, aż się zepsujesz...". 11:12, 09.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BoBo

3 3

ulubionym radiem Zdzicha Marbury jest TOK FM. 20:09, 09.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StenSten

1 2

Moje także i co z tego? 23:46, 09.12.2018


Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 0

Hetzig. W przeciwieństwie do ciebie jestem dumnym Polakiem. Mieszkam w Polsce i tu piszę na forum polskiego portalu bydgoszcz24.pl. A ty jesteś jakąś krzyżówką judaszowo-niemiecką, płatnym trollem na usługach niemieckich bandytów. Szczerze nienawidzącym osobnikiem z obłędem w oczach. Wasza stała wypróbowana już metoda w boju z obrońcami polskości, to opluwanie ich oskarżeniami o rzekomym antysemityzmie. Mam to w d... Nie życzę sobie, aby jakieś obce przybłędy, decydowały za mnie, jak mam żyć we własnej Ojczyźnie. Tak się składa, że najczęściej są rozsiani po całym świecie twoi ziomale, judaszowe plemię. A zaraz za nimi, antypolski klangor podnoszą miejscowe, polskojęzyczne, niemieckie gadzinówki, wykonujące zlecenia polityczne bandytów z Berlina. Nawet za cenę zniszczenia polskiego rządu, chcących udaremnić reparacje wojenne, które jak psu zupa, należą się nam od twoich sąsiadów i ich spadkobierców. Zrozumiałeś to w końcu nieogolony złamasie? 07:57, 11.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone