Zamknij
REKLAMA

Będą promować rzemiosło. Zaczęli od kartek świątecznych

23:06, 17.12.2018 | was
Skomentuj Długa 22. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Przy Jezuickiej rodzi się Centrum Kreatywności. Przez trzy lata może liczyć na wsparcie ze środków unijnych.

„W sobotę odbyły się warsztaty z tworzenia kartek świątecznych. To pierwsze zajęcia, które zrobiliśmy już w naszej nowej miejscówce przy Jezuickiej 22. Czekajcie na więcej, bo dopiero się rozkręcamy!” – to wpis z 10 grudnia na facebookowym profilu Pracownia.

Stowarzyszenie Pracownia wygrało konkurs na operatora pilotażowego projektu pn. Centrum Kreatywności Młodzi rzemieślnicy  na Starym Mieście.  Na potrzeby przemysłów kreatywnych zostanie zaadaptowany pusty od dwóch lat lokal użytkowy na parterze kamienicy przy ul. Jezuickiej 22.

Prace adaptacyjne jeszcze trwają. Po ich zakończeniu powstanie warsztat wyposażony w maszyny do szycia, hafciarkę, sprzęt kuśnierza, narzędzia różnego typu oraz drukarki 3D i plotery.

Koszt wyposażenia (15 tys.euro) zostanie pokryty w ramach unijnego projektu Forget Heritage. Wkład Bydgoszczy do tego projektu wynosi 39,2 tys. euro.

- W związku z realizacją projektu Forget Heritage z programu Interreg Central Europe pojawiła się okazja na ożywienie opuszczonego lokalu, który mógłby pełnić nowe funkcje, wykorzystując dawne rzemieślnicze zasoby Bydgoszczy. Jednym z zadań jest przeprowadzenie projektu pilotażowego, który będzie w praktyce testował metody zarządzania dziedzictwem o wartości historycznej – wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik urzędu miasta.

Projekty pilotażowe eksplorujące w różny sposób dziedzictwo odbywają się obecnie w ośmiu europejskich miastach. W  Niemczech (Norymberga) powstaje dla przykładu międzykulturowy ogród,  który ma rozwijać współpracę z uchodźcami. Chorwaci (Marganovo  Rjieka) tworzą zielone centrum przedsiębiorczości w starym młynie. Pracownia Makerspace powstanie w starej kamienicy w Bydgoszczy.

- Dwa tygodnie temu Bydgoszcz gościła przedstawicieli Stowarzyszenia VULCA.EU, które wzięło sobie za cel przekonanie Komisji Europejskiej, że sieciowanie ekspertów – rzemieślników, może być ciekawym pomysłem, zwłaszcza dla tych, którzy ze względu na wiek nie mogli skorzystać z programu Erasmus – poinformowała nas Marta Stachowiak. 

Stowarzyszenie Pracownia będzie korzystało z lokalu przy Jezuickiej nieodpłatnie przez 3 lata.

(was)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Zdzichuj MarburaZdzichuj Marbura

2 3

Sieciowanie ekspertów - rzemieślników to brzmi zupełnie po polskiemu. 08:50, 18.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FrechujowskiFrechujowski

2 1

Powinni wreszcie zacząć od reklamowania tfurczości Budzbona i Frelichowskiego. 10:44, 18.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%