Zamknij
REKLAMA

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli i tłumy bydgoszczan

15:06, 06.01.2019 | ech
REKLAMA
Skomentuj
VI Bydgoski Orszak Trzech Króli - AD 2019. Fot. Jacek Nowacki

W barwnym pochodzie za Trzema Królami podążyły dzisiaj do dziecięcia Jezus tysiące bydgoszczan. VI Bydgoski Orszak Trzech Króli przeszedł z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli do hali Łuczniczka.

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się od Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy w kościele św. Andrzeja Boboli.  Po Eucharystii uczestnicy przeszli z placu Kościeleckich ulicami Bernardyńską, Zbożowym Rynkiem, Toruńską  do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, by tam złożyć pokłon Nowonarodzonemu Dziecięciu.

Hasło tegorocznego orszaku brzmiało „Odnowi oblicze ziemi”, zaś scenariusz nawiązywał do nauczania św. Jana Pawła II, którego motywem przewodnim była zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami papieża Polaka.

Orszak poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Trzej Królowie reprezentowali trzy kontynenty i trzy pokolenia. Podążali do stajenki na koniach i wielbłądzie.

Na dwugarbnym wielbłądzie jechał reprezentujący młode pokolenie król afrykański Baltazar. Dosiadł go pochodzący z Ghany, młody misjonarz o. Izaak Antwi-Boasiako CSSp.  Jest tak związany z bydgoskim orszakiem, że mimo iż obecnie mieszka w Irlandii, specjalnie przyjechał do Bydgoszczy, by wziąć w nim udział. W rolę króla król azjatyckiego, reprezentującego mężów i ojców rodzin wcielił się Wojciech Rzepka, natomiast w roli króla europejskiego wystąpił Andrzej Barylski, przedstawiciel ludzi starszych. Za królami podążyli też rycerze, dwórki, pastuszkowie i aniołowie, w rolę których wcielili się uczniowie bydgoskich szkół. Pochód został ubogacony udziałem osób przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Jana Ignacego Paderewskiego, co było nawiązaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed pokłonem Trzech Króli grupa teatralna z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy przedstawiła scenkę „Dwór Heroda”. W orszak włączyli się także reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy oraz grupa młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska".

- Kiedy człowiek oddaje pokłon Bogu, to to  nie ubliża. Spotkanie z Bogiem pozwala człowiekowi poznać siebie. Spotkanie z Bogiem pozwala człowiekowi poznać swoje perwersje. I to wzywa go do nawrócenia, do poprawy, aby ze swoimi perwersjami zrywał, jak tylko może. Bo to perwersja człowieka ubliża człowiekowi, a nie Bóg - powiedział przed udzieleniem błogosławieństwa wszystkim uczestnikom orszaku biskup ordynariusz bydgoski Jan Tyrawa.

Orszak Trzech Króli był wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. W realizację i przebieg bydgoskiego orszaku zaangażowało się około 300 osób. Odtwórcami głównych ról byli członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z MDK nr 2.

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

EwaEwa

5 2

Brawo rodzinne święto w pięknym orszaku Trzech Króli 18:07, 06.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone