Zamknij
REKLAMA

Gala konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw 2018" w filharmonii. Twarde słowa ministra rolnictwa

13:26, 12.01.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej odbyła się dzisiaj gala XVI edycji Konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw". Podczas gali minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wygłosił mocne przemówienie.

W gali XVI Konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw" udział wzięli m.in. minister Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober. Głównym celem tego szczególnego spotkania było uhonorowanie wyróżniających się gospodarzy i ludzi związanych z produkcją rolną i hodowlą zwierząt. Najlepsi gospodarze regionu nagrodzeni zostali odznaczeniami państwowymi i resortowymi. 

Podczas uroczystości  minister Halina Szymańska odczytała słowa listu prezydenta Andrzeja Dudy oraz w jego imieniu wręczyła odznaczenia państwowe przyznane za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa.

"Polska wieś była zawsze ostoją wolności i tradycji, bez których nie moglibyśmy trwać jako naród. Przyznawane w konkursie nagrody pokazują, że wieś jest także miejscem, gdzie myśli się o przyszłości, gdzie stosuje się nowe technologie i wykorzystuje możliwości, jakie daje rozwój nauki. Raz jeszcze gratuluję laureatom, a wszystkim rolnikom na Pomorzu, Kujawach i w całej Polsce życzę jak największych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w pełnych ekspresji i mocnych słowach odniósł się do aktualnej sytuacji polskiej wsi. Mimo że polskie rolnictwo od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej do 2018 roku zwielokrotniło eksport produktów rolnych z 4,5 mld euro do 30 mld euro, osiągając nadwyżkę na poziomie 10 mld euro, w dobie globalizacji znajduje się w trudnej sytuacji konkurencyjnej w porównaniu z takimi gigantami produkcji rolnej jak Argentyna, Brazylia, USA, Kanada, Australia czy Rosja i Ukraina. Ardanowski wskazał, że tylko innowacyjny sposób wykorzystania nauki przy współpracy i zorganizowaniu rolników producentów i dystrybutorów daje szanse na konkurowanie na globalnych rynkach. - Ten rok będzie szczególny. Jeśli rolnictwo się nie obudzi, a liderami zmian powinni być najlepsi rolnicy... I jeśli my rolnicy nie zorganizujemy się do współpracy gospodarczej, do negocjowania z wielkimi firmami odbiorczymi, będziemy przegrywali. Protestem się nic nie zmieni - przestrzegał Ardanowski.

- Oczekuję, że środowiska rolnicze wezmą współodpowiedzialność za kształtowanie polityki rolnej. Rozpoczynamy an przełomie stycznia i lutego prace rolniczego "okrągłego stołu" - powiedział minister Ardanowski i dodał, że liczy an to, że przy jednym stoliku spotkają się rolnicy producenci, przetwórcy i konsumenci, dystrybutorzy i handlowcy, by wypracować uzgodnioną politykę. - W przeciwnym przypadku pojeździmy traktorami po szosie, ale z tego nic nowego się nie urodzi - stwierdził i zaapelował do rolników o udział w wyborach do izb rolniczych, ponieważ prawdziwy samorząd rolniczy może stać się "głosem, sumieniem i rozumem chłopów". - Jeżeli nie będzie głębokiego przemyślenia sytuacji polskiej wsi, jeżeli będzie rozrywana wewnętrznymi konfliktami, zawiściami, złościami, polityczkami, które rozgrywają ludzi, to my wszyscy razem przegramy. A mamy szanse - mówił Ardanowski do najlepszych rolników regionu, laureatów konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw 2018".

W tym roku laureatami konkursu w poszczególnych konkursu zostali:

Kategoria: produkcja roślinna

Państwo Iwona i Sławomir Humańscy -  Rabinowo (powiat włocławski)

Państwo Ewa i Mariusz Ziemniak ze Strzelce (powiat mogileński)

Kategoria: produkcja zwierzęca

Państwo Zofia i Roman Borkowscy - Słupy Duże (powiat aleksandrowski)

Państwo Danuta i Ryszard Błaszkiewicz - Rakowo (powiat rypiński)

Kategoria: mleczarstwo i produkcja mleka

Państwo  Joanna i Marek Kaźmierczak - Wójcin (powiat żniński)

Państwo Karolina i Maciej Latos - Stronno (powiat bydgoski)

Państwo Anna i Mariusz Wróblewscy - Ryńsk (powiat wąbrzeski)

Kategoria: gospodarstwa wielkotowarowe

Państwo Sabina i Krzysztof Nowak - Samostrzel (powiat nakielski)

Kategoria: sadownictwo i ogrodnictwo

Ewa i Wojciech Chwalisz - Chełmiczki (powiat inowrocławski)

Kategoria: inne – gospodarstwo ekologiczne

Państwo Joanna i Piotr Zdziarscy -  Łabiszyn Wieś (powiat żniński)

Zasłużonych rolników prezydent Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Marian Chojnicki, Elżbieta Cichocka, Małgorzata Maria Pączka i Krzysztof Spychalski. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Marian Tadeusz Manuszewski.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

DzikDzik

1 5

Dziki dzik zrobi wszystko dla dzików takich jak on. 20:15, 12.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


12341234

0 0

@Zdzichu Marbura
Jesteś nawiedzonym fanatykiem jakiejś partii? Ok.
Ale nie obrażaj ludzi. Być może wśród tych osób jest członek jakiejś partii ale zapewniam cie, że większość to ciężko pracujący ludzie.
Poza tym, konkurs jest organizowany od wielu lat, w niewyobrażalnym dla ciebie okresie czasu w którym rządy i nazwy partii wielokrotnie się zmieniały. 22:15, 12.01.2019


12341234

0 0

@Zdzichu Marbura
I jeszcze jedna uwaga. Gdybyś sądził, że w puli nagród były traktory, kombajny czy miliony - mylisz się. Nagrodami były wyłącznie dyplomy, statuetki i albumy. Ludzie przejechali w wielu przypadkach całe województwo żeby odebrać to wyróżnienie, więcej wydali na paliwo niż są warte nagrody. 22:31, 12.01.2019


StenSten

3 4

Chamstwo szerzy się na tym portalu w niespotykanym tempie. Do notorycznie obrażającego mnie ( i nie tylko mnie) Hetziga dołączył niejaki Tor tor. Oczywiście żaden z nich nic o mnie nie wie i rzucają kalumniami na oślep. Hetzig wmówił sobie, że nazywam się Frelichowski (widocznie żadnych innych sympatyków prawicy z Bydgoszczy nie zna, bo wyjechał do Niemiec 37 lat temu), Tor tor natomiast odświeża jakieś zastarzałe urojenia wiążące mnie prawem kaduka z Rubinkowem.
Doprawdy denny poziom reprezentujecie panowie. Szkoda czasu na dyskusje z wami. 22:20, 12.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


@Zenek@Zenek

4 1

Jedno wiesz na pewno, takie wpisy jak twój wpisuje się anonimowo. Znaczy to, że masz jeszcze resztki wstydu i sumienia, ale tylko resztki. 11:04, 13.01.2019


MarburgMarburg

0 4

Zamieszkujący w naszym niemieckim miasteczku od 37 lat niemiecki rencista, Zdzichu Johann Huizig, znany jako volksdeutsch, w latach 80 donosiciel SB, ksywa Zdzichu Marbura, ma u nas zapewnione miejsce na Friedhofie w kwaterze niemieckich zbrodniarzy z lat 39-45! Łopaty przygotowane! 11:55, 13.01.2019


avalonavalon

0 0

Do administracji "bydgoszcz.24"

Proszę o wyłączenie komentarzy do tego artykułu i skasowanie treści komentarzy już napisanych. Jedna niezrównoważona psychicznie osoba, piszącą tym samym dziwacznym stylem, obraża zarówno osoby publiczne jak i prywatne. Obraża również ludzi nie mających nic wspólnego z jego partiami i jakąkolwiek polityką.

Osoby prywatne - rolnicy pracujący na swoje rodziny i w większości nie mający nic wspólnego z żadną polityką - są w tym artykule wymieniani z imienia i nazwiska (łącznie z małżonkami), miejsca zamieszkania. Większość osób jest także na zdjęciach.

Przyzwolenie na takie wpisy prowadzi między innymi do takich sytuacji jak ta ostatnia, w Gdańsku... Administracja strony ponosi pełna odpowiedzialność zarówno za treść artykułu jak i treść wpisów na forum.

Jeżeli to dalej będzie kontynuowane, sprawa trafi do Prokuratury. 00:41, 15.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ale navalony ale navalony

1 0

byłeś, by tak późno w nocy kablować. 16:16, 16.01.2019


avalonavalon

0 0

@ administracja "bydgoszcz.24"

Materiał dowodowy zabezpieczony (treść artykułu i treść wszystkich komentarzy), proszę poważnie traktować moja prośbę. Nie dopuszczę do publicznego obrażania członków rodziny mojej żony...

Z góry dziękuje i jednocześnie mam nadzieję, że nie będę musiał tego materiału wykorzystać... 00:57, 15.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


KimKim

3 0

Bardzo słaby minister . 18:02, 16.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

avalonavalon

0 0

@ administracja "bydgoszcz.24"

Materiał dowodowy zabezpieczony (treść artykułu i treść wszystkich komentarzy), proszę poważnie traktować moja prośbę. Nie dopuszczę do publicznego obrażania członków rodziny mojej żony...

Z góry dziękuje i jednocześnie mam nadzieję, że nie będę musiał tego materiału wykorzystać... 19:39, 16.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Avalon BorowskiAvalon Borowski

4 0

Ordery PiS nie rozdaje, bo ktoś się orką na ugorze zasłużył, lecz dają swoim. Wybrałem dwa nazwiska i co się doszukałem? Ano taki Roman Borkowski blokował z kumplami traktorami Bydgoszcz w roku 2012 czyli za rządów PełO. 
https://bydgoszcz.tvp.pl/8352965/krytyczny-rok-dla-rolnikow-z-regionu
Albo taki Krzysztof Nowak to rolnik wyjątkowy, bo na stanowisku dyrektora. Wystarczy tych dwóch, bo reszta tych bambrów ma podobne -czyli pisowsko poprawne -życiorysy. 
http://www.krs-online.com.pl/gospodarstwo-rolne-sampol-sp-z-o-o-krs-240779.html
Najlepszy jest Mariusz Wróblewski z Ryńska. Gdzie leży Ryńsk? Dwa kilometry od Ludowice. Kto jest z Ludowice? Ano Konstanty Dombrowicz. I sprawa jest jasna. 19:28, 23.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone