Zamknij
REKLAMA

Obchody 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski

14:36, 20.01.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

20 stycznia 1920 r. Bydgoszcz wróciła do Macierzy. W 99. rocznicę tego wydarzenia oficjalne uroczystości odbyły się w katedrze bydgoskiej i na placu Wolności.

Bydgoszcz wróciła do Polski na mocy traktatu wersalskiego. Na jego podstawie, reprezentujące rząd polski w Warszawie, Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej, 14 stycznia 1920 roku mianowało Jana Maciaszka komisarzem generalnym na miasto Bydgoszcz i uczyniło go odpowiedzialnym za przejęcie miasta z rąk niemieckich. 19 stycznia w sali ratusza o godz. 18 niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał Maciaszkowi władzę i symboliczne klucze do miasta. Następnego dnia, 20 stycznia, na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie.

Uroczystości 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski rozpoczęła Msza święta w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja. Eucharystia sprawowana przez bp. Jana Tyrawę, ordynariusza bydgoskiego, była „dziękczynieniem Bogu za dar wolności, dar wolnego miasta” oraz „prośbą o wieczną radość duszy śp. Prezydenta Gdańska”. Bp Tyrawa podkreślił, że „każdy zamach na święte życie” jest pogwałceniem porządku naturalnego.

Po zakończeniu Eucharystii w katedrze nastąpiło uroczyste przejście bydgoszczan na Plac Wolności, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Przemarsz władz miasta i mieszkańców odbywał się przy większej niż zazwyczaj asyście służb mundurowych.

Po modlitwie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Wolności, gdzie prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski, wicewojewoda Józef Ramlau i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wygłosili okolicznościowe przemówienia. Obchody uświetniła obecność kompanii honorowej Wojska Polskiego i licznych pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Wolności.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone