Zamknij
REKLAMA

Terytorialsi - kim są i jak się do nich zaciągnąć...

11:17, 06.02.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj

Kwalifikacje wojskowe do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwają... Można też już stwierdzić, kto wybiera tę formę służby ojczyźnie.

Kim jest statystyczny ochotnik – Terytorials?

Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest w wieku 35 lat oraz mniej. Ponad 40% żołnierzy posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% wykształcenie humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Zebrane do tej pory dane wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowę o pracę). Dodatkowo,  ponad 15% żołnierzy  tej formacji  to studenci różnych kierunków.

Istotnym elementem służby w tej formacji jest fakt wypłacanego świadczenia finansowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za każdy dzień spędzony w wojsku. Dodatkowo, żołnierzom WOT przysługuje dodatek za „gotowość bojową” w wysokości 365 zł za każdy miesiąc służby. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.

Gdzie należy się zgłosić?

Wszyscy chętni do pełnienia służby w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej  mają kolejną okazję do wstąpienia w jej szeregi. O przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej  (WOT) w naszym województwie mogą ubiegać się osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową oraz rezerwiści. Podstawowe wymogi to  obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność.

Osoby zainteresowane służbą w 8  Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej swoje pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Komend Uzupełnień w Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową (TSW)  w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożony innowacyjny - 3-letni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku i trwają 16 dni. Priorytetem tego szkolenia są zajęcia z taktyki ogólnej, topografii, SERE, kształcenia obywatelskiego, udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia ogniowego, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. 

Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia „Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu 3 lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą uczestniczyć w minimum 124 dniach szkoleniowych, natomiast  kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

kto będzie szkolił?kto będzie szkolił?

7 8

czy, także osobiście generał A. Sobecka? 17:49, 06.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

5 14

Przypominają kibolstwo, które chce sobie postrzelać na symulatorze. Lokalsi czyli polskie weekendowe "wojsko", które Polski nie obroni, ale podniesie statystyki. Ruskie się z tego śmieją. 18:18, 06.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

5 8

Miałem zdjęcia ale je usunąłem na "prośbę" szefa naszych lokalnych struktur. Z przegranymi nie mam nic wspólnego. 19:10, 06.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone