Zamknij
REKLAMA

79. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir

13:36, 10.02.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

10 lutego 1940 r., w czasie II wojny światowej, władze sowieckie na okupowanych terenach Rzeczypospolitej dokonały pierwszej deportacji Polaków na Sybir. W 79. rocznicę tych tragicznych wydarzeń w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników odprawiona została Msza św. w intencji Sybiraków. Po modlitwie pod pomnikiem Ofiar Sybiru złożono kwiaty.

79 lat temu z terenów okupowanych przez ZSRS po rozbiorze Polski w 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję wywieziono na Sybir ok. 150 tys. Polaków. Wywożono przede wszystkim osadników wojskowych, średnich i niższych urzędników państwowych, służbę leśną oraz pracowników PKP. Zabierano całe rodziny. Ostra zima, praca ponad siły przy wyrębie lasów, warunki typowe dla karnych łagrów sprawiły, że śmiertelność wśród wywiezionych Polaków była bardzo wysoka.

Jak co roku w rocznicę tych dramatycznych wydarzeń w kościele pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników odprawiona została Msza św. w intencji Sybiraków. Po modlitwie w uroczystościach pod pomnikiem Ofiar Sybiru wzięli udział m.in. członkowie Związku Sybiraków, Rodzin Katyńskich i przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

kasa potrzeba kasa potrzeba

1 0

nie tylko dyrektorowi Rydzykowi.Biedna parafia chociaż największa w Bydgoszczy.Nogi można połamać ,bo chodnik wokół zniszczony. Nie to co siedziba pupila obecnego rządu toruńskiego biznesmena księdza.
"Szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierz Kujda pomógł w zdobyciu wielomilionowej dotacji dla zarządzanej przez o. Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis ? wynika z dokumentów, do których dotarł money.pl. Kujda miał wykreślić z umów z fundacją obowiązek dostarczenia części dokumentów.
Chodzi o dotację na budowę odwiertów geotermalnych, które w 2007 r. Lux Veritatis planowała postawić w Toruniu. Wówczas Kujda, jako prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przyznaniu na ten cel 12,2 mln zł. Sęk w tym, że działał poza prawem, co potwierdzają dokumenty z wyników kontroli Ministerstwa Środowiska, które w resorcie leżą od dekady.
Kontrolerzy wskazali na złamanie wewnętrznych procedur, pośpiech i nagłe zmiany standardowych mechanizmów działania. Kujda miał też własnoręcznie zmienić istotne zapisy aneksu do umowy z fundacją o. Rydzyka, co zresztą doprowadziło do odwołania go z funkcji szefa NFOŚiGW w 2008 r." Rząd D.Tuska był do kitu ale czy ten nie przesadza w dotowaniu zachcianek toruńskiego zakonnika?

09:41, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone