Zamknij
REKLAMA

Polska ma 32 nowych obywateli. Przyjechali z Białorusi, Rosji, Ukrainy i Jemenu

16:02, 12.02.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego 32 mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego. Nowi obywatele Rzeczypospolitej Polskiej pochodzą z Białorusi, Rosji, Ukrainy i Jemenu.

Polska i województwo kujawsko-pomorskie wzbogaciło się o 32 nowych obywateli. Wśród nich jest 20 dorosłych i 12 dzieci. Do Polski przyjechali z Białorusi, Rosji, Ukrainy i Jemenu. Podczas uroczystości w urzędzie wojewódzkim towarzyszyli im rodziny i bliscy.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, a wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

- Zdajemy sobie sprawę, jaką drogę państwo przeszliście, aby stać się obywatelami polskimi. Nie było to z pewnością łatwe, podobnie jak aklimatyzacja w naszym kraju. Dzisiaj stajecie się częścią państwa polskiego, które ma bogatą, ale trudną historię  – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dzisiejsza uroczystość była pierwszą tego rodzaju w tym roku. W 2018 r. łącznie 105 cudzoziemców z województwa kujawsko-pomorskiego nabyło polskie obywatelstwo.

Obywatelstwo polskie można uzyskać w drodze nadania przez Prezydenta RP (bez spełniania dodatkowych warunków) oraz poprzez decyzję wojewody o uznaniu za obywatela polskiego. W takim przypadku cudzoziemiec musi przebywać nieprzerwanie w Polsce (na podstawie zezwolenia na pobyt stały) 3 lata, na miejscu posiadać regularne i stabilne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego. Ponadto musi wykazać się znajomością języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem (certyfikat) lub świadectwem ukończenia szkoły w RP. Druga możliwość to przebywanie 2 lata na pobycie stałym, jeżeli cudzoziemiec pozostaje co najmniej 3 lata w związku małżeńskim.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Basia i JarekBasia i Jarek

2 4

Woleliby obywatelstwo niemieckie ale z braku laku może być i polskie. 10:09, 13.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone